پذیره‌نویسی بورس انرژی در فرا بورس


مدیر عامل فرابورس از پذیره نویسی دو بانك، یك شركت بیمه و بورس انرژی خبرداد و گفت: ارزش بازار فرابورس از 20 هزار میلیارد تومان گذشت.
مصطفی امید قائمی در جمع خبرنگاران با ارائه گزارش عملكرد سالانه این شركت در سال جاری،‌ افزود: معاملات سهام 23 شركت در بازار های سهام اول و دوم فرابورس انجام می شود .
وی گفت : فرابورس تاكنون تواسته سهام چهار شركت را در بازار پایه معامله كند همچنین 20 شركت دیگر راهم پذیرش كرده كه از این بین نماد چهار شركت در فرابورس درج شده و بزودی معاملات سهام آنها در فرابورس معامله خواهد شد.
وی در خصوص بازار ابزارهای نوین مالی اظهار داشت: در این بازار نماد هشت اوراق بهادار درج شده كه از این بین دو نماد متعلق به اوراق صكوك ماهان و سامان است .
امید قائمی درادامه در خصوص برنامه های فرابورس گفت:دراین هفته نماد شركت سرمایه گذاری گردشگری درفرابورس بازگشایی می شود همچنین پذیره نویسی صرف سهام شركت میدكو و بانك قوامین هم در فرابورس انجام خواهد شد.
مدیر عامل فرابورس با بیان آنكه،‌ بخشی از پذیره نویسی شركت های در شرف تاسیس بانك خاورمیانه و بیمه آرمان در فرابورس انجام می شود، گفت: 'علی صالح آبادی' رییس ساز مان بورس و اوراق بهادار قول مساعدی در خصوص انجام پذیره نویسی بورس انرژی درفرابورس را داده است.
وی در خصوص زمان عرضه نماد شركت فرابورس، اظهار داشت: تمام مراحل اجرایی آن از جمله سپرده گذاری و توزیع برگه های سهام انجام شده و اگر بحث نحوه محاسبه میزان مالكیت سهام دراختیار سهامداران حل شود ، نماد در فرابورس بازگشایی میشود.
مدیرعامل فرابورس درادامه از برنامه ویژه این شركت برای شركت های ساختمانی در فرابورس خبر داد وافزود: باتوجه به انجام معاملات تسهیلات مسكن در فرابورس و پذیرش چند شركت دراین حوزه، فرابورس تصمیم دارد به یك بازار برای تامین منابع طرح های ساختمانی بزرگ تبدیل شود،
امید قائمی تصریح كرد: علاوه بر این امر فرابورس در حال بستر سازی برای انجام پذیره نویسی و معاملات دست دوم صندوق های زمین و ساختمان است كه امیدواریم با تحقق این مساله فرابورس در راستای حل مشكل تامین مسكن جامعه گام برداشته باشد.
مدیر عامل فرابورس در خصوص طراحی شاخص برای این بازار گفت : درابتدا قصد داشتیم تا تعداد نماد های فرابورس به صد نماد نرسد تا شاخصی برای آن طراحی نكنیم؛ اما هم اكنون در حال طراحی شاخصی بر اساس سهام شناور شركت ها هستیم كه شرایط واقعی بازار را نشان دهد و امیدواریم این مساله تا پایان سال محقق شود.

دوهزار و 205 میلیارد تومان حجم معاملات فرا بورس
وی حجم معاملات فرابورس را تا سوم مردادماه دو هزار و 250 میلیارد تومان اعلام كرد و افزود: از این رقم هزار و 266 میلیارد تومان آن مربوط به بازار اول، 211 میلیارد تومان بازار دوم، 349 میلیارد تومان در بازار سوم و 44 میلیارد تومان در بازار پایه است.
وی با بیان آنكه 378 میلیارد تومان از حجم معاملات فرابورس مربوط به بازار ابزارهای نوین مالی است، گفت: دو هزار و 974 میلیون تومان اوراق بهادار در این مدت در فرابورس معامله شده كه حجم معاملات تسهیلات مسكن 105 میلیارد تومان است.
مدیرعامل شركت فرابورس ایران گفت: ارزش بازار اول و دوم فرابورس 18هزار و 666 میلیارد تومان است،ضمن آنكه ارزش پایه بازار نیز هزار و 689 میلیارد تومان است .
به گفته امید قائمی، از ابتدای سال تا سوم مردادماه 417 میلیارد تومان اوراق مشاركت پذیرش شده كه از این رقم 80 هزار میلیارد تومان آن مربوط به پروژه نارنجستان است.
وی با بیان اینكه 16 شركت در فرابورس پذیرفته شده‌ است ولی هنوز به مرحله درج نرسیده‌اند، تصریح كرد: تا كنون 23 شركت در فرابورس درج شده و سهام آن در حال معامله است و 4 شركت نیز به مرحله درج رسیده‌اند ولی سهام آنها هنوز قابل معامله نیست.
به گفته وی ، شركت سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری، صنایع چوب و كاغذ مازندران، غدیر خوزستان و سهام بانك ایران‌زمین چهار شركتی هستند كه در فرابورس درج شده‌اند ولی هنوز به مرحله معامله نرسیده‌اند.

مذاكره فرابورس برای ورود تسهیلات بانك قرض‌الحسنه به فرابورس
امید قائمی در خصوص طرح‌هایی كه در فرابورس هنوز به نتیجه نرسیده و در دست بررسی است، گفت: ورود اوراق مشاركت ارضی، مذاكره با بانك قرض‌الحسنه به منظور ارائه تسهیلات این بانك در فرابورس در همانند تسهیلات بانك مسكن و الزام شركت‌های سهامی عام برای ورود به فرابورس كه سعی می‌شود هفته‌ای به طور میانگین یك شركت نماد آن در فرابورس بازگشایی شود از جمله برنامه‌هایی است كه در فرابورس به دنبال تحقق آن هستیم.

فرابورسی شدن فرا بورس تا دو هفته آینده
وی از فرا بورسی شدن فرا بورس تا دو هفته آینده خبر داد وگفت:توزیع سهام فرابورس انجام شده و تنها به دلیل مشكلی كه در آیین‌نامه به دلیل محدودیت سهامداری وجود دارد این امر به تأخیر افتاده است.

واگذاری باشگاه های استقلال و پرسپولیس
مدیرعامل فرابورس در خصوص واگذاری استقلال و پرسپولیس اظهار داشت: قیمت‌گذاری این دو باشگاه انجام شده و قرار است در فرابورس به صورت یكجا یا در قالب چند بلوك عرضه شود، البته قیمتی كه در حال حاضر اعلام شده از سوی كارشناسان بوده و قیمت نهایی را هیات عالی واگذاری اعلام می‌كند.
وی افزود: اهلیت این دو باشگاه در سازمان در حال پیگیری بوده و شفافیت صورت‌های مالی آنها نیز در صورتی كه در بازار سوم عرضه شود اطلاعات آن را فرابورس اعلام می‌كند و اما اگر به صورت شركت سهامی عام وارد بازار اول یا دوم یا پایه فرابورس شوند در حد استانداردهای موجود اطلاعات آنها ارائه می‌دهد.

امكان جدا سازی بورس از فرا بورس نیست
مدیرعامل فرابورس با بیان آنكه، به دلیل آنكه سیستم معاملات فرابورس و بورس یكی است، امكان جداسازی وجود ندارد،‌گفت: این امر به زودی نیز امكان پذیر نیست.
وی در خصوص سهم بانكها در فرابورس گفت: بانكها و بیمه‌ها به دلیل اینكه سهامی عام تأسیس می‌شوند از بازارهای هدف فرابورس بوده و ارزش بانكها و مؤسسات اعتباری در فرابورس دو هزار و 54 میلیارد تومان است كه ده درصد ارزش بازار را به خود اختصاص داده است.
به گفته امید قائمی ،‌46 درصد ارزش بازار مربوط به همراه اول، 31 درصد مربوط به شركت‌های پتروشیمی و ده درصد نیز مربوط به بانكها و مؤسسات اعتباری است.
وی ادامه داد: تا كنون چهار بانك از جمله آرین، سرمایه، گردشگری و دی پذیرش شده‌اند، بانك تات در بازار پایه سهام آن در حال معامله بوده و بانك آریا، حكمت، قوامین، سامان، مؤسسه عسگریه و بانك ایران‌زمین نیز در مرحله درج در فرابورس هستند.منتشر شده توسط ویوان نیوز در تاریخ ۱۳۹۰ دوشنبه ۱۰ مرداد
کدخبر:8030منبع:ویوان نیوزتاریخ انتشار:۱۳۹۰ دهم مردادلینک خبر: http://www.www.vivannews.com/Pages/News-8030.aspx