تمام راه‌حل‌های از بین بردن بوی نامطبوع بدن در تابستان


زمانی كه شما كاری انجام می‌دهید یا در گرما و آفتاب حركت می‌كنید، بدن شما عرق می‌كند و این عرق به‌خصوص زیر بغل، بوی نامطبوعی ایجاد می‌كند. شما برای از بین بردن این بو چه می‌كنید؟
زمانی كه شما كاری انجام می‌دهید یا در گرما و آفتاب حركت می‌كنید، بدن شما عرق می‌كند و این عرق به‌خصوص زیر بغل، بوی نامطبوعی ایجاد می‌كند. شما برای از بین بردن این بو چه می‌كنید؟
برترین مجله اینترنتی ایرانهیچ‌چیز بدتر از این نیست كه در یك روز گرم یا بعد از یك پیاده‌روی یا بعد از هیجان و فعالیت یا. . . . وقتی دست‌های‌تان را بالا می‌برید ناگهان متوجه بوی نامطبوع زیر بغل خود می‌شوید و می‌فهمید كه لباس‌تان كاملا بوی بدی گرفته‌ است و در نتیجه مجبور می‌شوید از جمع دوستان یا. . . فاصله بگیرید تا آن‌ها متوجه این بو نشوند. گاهی هم پیش می‌آید كه ما خود متوجه این بو نمی‌شویم ولی می‌تواند اطرافیان‌مان را بسیار آزار دهد. به‌خصوص در این فصل گرما كه به راحتی بدن ما حتی بدون فعالیت خاصی هم عرق فراوانی می‌كند. این بوی نامطبوع می‌تواند كاملا روابط اجتماعی شما را تحت‌تاثیر قرار دهد و حتی تصور دیگری از شما در ذهن آن‌ها بنشاند پس باید به‌دنبال راه حلی موثر برای حل این مشكل باشید.    چگونه باكتری ها را از بین ببرید؟

به‌طور كلی می‌توان گفت، وقتی فردی سالم باشد عرق زیر بغل او خودش به‌طور طبیعی بو می‌گیرد. متهم اصلی باكتری‌هایی هستند كه از عرق شما تغذیه می‌كنند. در واقع ترشحات و عرق زیر بغل از غددی به نام اپویریل به‌وجود می‌آیند. در واقع بوی زیر بغل، ناف و سینه ناشی از برخی غدد عرقی به نام اپویریل است. ترشحات این غدد حاوی كلسترول، تری‌گلیسیرید و اسیدهای چرب و. . . است.

 این ترشحات به‌خودی خود بدبو نیستند اما باكتری‌ها عاشق مواد درون این ترشحات هستند و وقتی زیر بغل شما مرطوب و گرم باقی بماند، باكتری‌های بیشتری از این مواد تغذیه می‌كنند و در نتیجه بوی بدتری از خود منتشر می‌كنند. در این روزها كه هوا گرم است گاهی احتیاج است زیر بغل بیش از یك‌بار در روز شسته شود به‌خصوص در هنگام فعالیت كردن.  بعضی از صابون‌ها مواد آنتی‌باكتریال دارند كه می‌توانند بسیار كمك‌كننده باشند. اگر هم وقت حمام كردن ندارید می‌توانید با یك حوله یا پارچه مرطوب این باكتری‌ها را از بین ببرید.نکته : اولین قدم برای از بین بردن این بوی نامطبوع، رهایی از باكتری‌هایی است كه در این منطقه وجود دارند. مهم‌ترین اقدام برای نابودی این باكتری‌ها،حمام كردن است یا شست‌وشوی زیر بغل نیز می‌تواند مفید باشد    چه زمان به پزشك مراجعه كنید؟

وقتی راه‌حل‌های مختلفی را به كار بردید ولی همچنان نمی‌توانید بوی نامطبوع زیر بغل خود را كنترل كنید، در این حالت ممكن است شما به لحاظ پزشكی مشكلی داشته‌باشید. بوی نامطبوع بدن می‌تواند نشانه‌ از بیماری‌های مختلف باشد مثل: بیماری‌های كبدی، كلیوی یا. . . . بنابراین در این صورت باید حتما به یك پزشك مراجعه كنید. در بعضی از مواقع نیز ممكن است نوعی خاص از مشكلات پوستی باعث به‌وجود آمدن این بوی نامطبوع شود.

بنابراین در این حالت‌ها پزشك یا برای شما ضدعرق‌های خاص تجویز می‌كند یا قرص‌هایی می‌نویسد كه میزان تعرق را كم می‌كنند و حتی در بعضی از موارد خیلی حاد، احتمال جراحی برای برداشتن غدد عرقی را توصیه می‌كند.  جالب است بدانید كه در بعضی از حالت‌ها نیز تزریق بوتاكس می‌تواند بسیار مفید باشد، سم بوتاكس فعالیت ‌ماهیچه‌ها و غدد را كم می‌كند و در نتیجه بوی نامطبوع عرق كاهش می‌یابد.  در بسیاری از موارد نیز پزشك برای كاهش باكتری‌های عامل به‌وجود آورنده بوی بد آنتی‌بیوتیك‌های موضعی یا خوراكی تجویز می‌كند. البته راه‌حل‌های دیگری نیز وجود دارد كه پزشك با توجه به شرایط‌تان می‌تواند به شما پیشنهاد كند.

    ضدعرق‌ها با دئودورانت‌ها چه فرقی دارند؟

یكی از عادت‌هایی را كه باید در خود به‌وجود بیاورید این است كه به‌طور روزانه از یك محصول ضدعرق (مام‌) استفاده كنید. افراد بسیاری هستند كه قبل از خروج از خانه از ضدعرق‌ها یا دئودورانت‌ها برای كنترل عرق كردن زیر بغل و بوی بد آن استفاده می‌كنند. اما آیا می‌دانید، بین دئودورانت‌ها و ضدعرق‌ها چه تفاوتی وجود دارد؟

این 2نوع محصول كاملا كاركردی متفاوت دارند. دئودورانت‌ها به جنگ باكتری‌هایی می‌روند كه از عرق تغذیه می‌كنند، در واقع به این محصولات رایحه‌های گوناگونی افزوده شده است تا به شما احساس تازگی و مطبوعی دهد اما كار اصلی آنها این است كه پوست زیر بغل شما را برای باكتری‌ها نامناسب كنند.  درحالی‌كه ضدعرق‌ها موادی دارند كه برای متوقف كردن عرق‌ریزی طراحی شده‌اند این نوع محصولات باعث می‌شوند، پوست كمتر عرق كند.

در این ضدعرق‌ها موادی چون، نمك‌های آلومینیوم وجود دارد كه مانع ترشح غدد عرق می‌شوند. البته بسیاری از این ضدعرق‌ها موادی دارند كه باكتری‌ها را از بین می‌برند و كمی هم رایحه مطبوع دارند اما كاركرد اصلی آنها خشك نگه داشتن زیر بغل است. جالب است بدانید، روی دستورالعمل بعضی از ضدعرق‌های خیلی قوی نوشته شده‌است كه باید شب‌ها استفاده شوند چون وقتی فرد خواب است، پوست او خیلی بیشتر پذیرای چنین موادی است و این مواد فرصت پیدا می‌كنند كه كاملا ذوب شوند و سپس در طول روز اثربخشی خود را نشان دهند.درمان خانگی‌ برای رفع بوی بد بدن

 راه‌حل اول: شما می‌توانید با استفاده از روش‌های خانگی و با همان مواد درون آشپزخانه نیز به جنگ بوی نامطبوع زیر بغل بروید.

یكی از این راه‌حل‌ها استفاده از جوش شیرین است ؛جوش‌شیرین از قدیم به‌عنوان یك پاك‌كننده و ضدبو طبیعی به كار می‌رفته ‌است، مثلا از آن برای از بین بردن چربی‌ها و كثیفی‌های ظروف آشپزی استفاده می‌شده است؛ آن را برای تمیز كردن ظروف استیل به كار می‌بردند بدون اینكه روی آنها خراش و خطی به‌وجود بیاید و. . .

 این ماده بو‌های مختلف را نیز به‌خود جذب می‌كند مثلا شاید شنیده باشید، بعضی برای از بین بردن بوهای نامطبوع یخچال ظرفی سرباز از جوش شیرین را داخل یخچال می‌گذارند. به خاطر همین ویژگی‌های پاك‌كنندگی و بوگیری، شما می‌توانید ازاین ماده برای از بین بردن بوی زیر بغل استفاده كنید، این ماده عرق كردن شما را متوقف نمی‌كند اما به خاطر داشتن بعضی از ویژگی‌ها مانع از این می‌شود كه باكتری‌ها بتوانند از عرق شما تغذیه كنند و در نتیجه باكتری‌ها تكثیر نمی‌شوند و عرق شما بو نمی‌گیرد. افراد مختلف به روش‌های مختلف از این ماده استفاده می‌كنند.

بعضی‌ها جوش‌شیرین را بعد از حمام به زیر بغل‌شان می‌مالند، بعضی دیگر، مقداری جوش‌شیرین را روی پارچه تمیزی می‌گذارند و سپس پارچه مرطوب شده را زیر بغل خود می‌مالند.
 
راه حل دوم: می‌توانید از پودر بچه استفاده كنید، یك از ویژگی‌های پودر بچه نم‌گیری (رطوبت گیری) است و در نتیجه می‌تواند پوست زیر بغل را تا حدی خشك نگه دارد علاوه بر این‌ها پودر بچه، بوی مطبوعی نیز دارد.

راه حل سوم: استفاده از محلول پراكسید هیدروژن و آبنیز می‌تواند مفید باشد. جهت ساختن این محلول، یك قاشق چای خوری از پراكسید(3 درصد) را با یك فنجان آب تركیب كنید. سپس این محلول را در نقاط مستعد تعریق استفاده كنید. این محلول، باكتری‌های مولد بو را از بین می‌برد.منتشر شده توسط ویوان نیوز در تاریخ ۱۳۹۰ دوشنبه ۶ تير
کدخبر:7251منبع:ویوان نیوزتاریخ انتشار:۱۳۹۰ ششم تيرلینک خبر: http://www.www.vivannews.com/Pages/News-7251.aspx