راهنمای استفاده بهینه از کمد دیواری


طریقه چیدن وسایل داخل کمد دیواری به خصوص در فضاهای محدود دارای اهمیت است. در ذیل روش‌های مختلفی جهت استفاده بهینه معرفی می‌شود :

ویوان نیوز: طریقه چیدن وسایل داخل کمد دیواری به خصوص در فضاهای محدود دارای اهمیت است. در ذیل روش‌های مختلفی جهت استفاده بهینه معرفی می‌شود :

- با طبقه‌بندی کردن کمد دیواری‌های یک در، حداکثر استفاده را از فضا ببرید تا جای کافی برای قرار دادن تی‌شرت‌، شلوار لی و ژاکت‌های تا شده داشته باشید. همچنین با استفاده از جعبه و سبد کلیه وسایل ریز را سروسامان دهید.

- به کمک گیره‌های چسبی، از هر سانتی‌متر دیوار استفاده کنید. با این وسیله ارزان از له شدن وسایل سبک مانند کلاه جلوگیری می‌کنید و می‌توانید روسری و کمربندها را روی آن آویزان کنید.

- با پایان یافتن زمستان، آویزان بودن ژاکت و لباس‌های زمستانی جای زیادی از کمد شما را خواهند گرفت. آن‌ها را داخل جعبه مقوایی بزرگ بگذارید و در قفسه‌های بالایی قرار دهید. با تمیز کردن و برداشتن چکمه‌ها، جا را برای صندل و لباس‌های تابستانی باز کنید.

- اگر پاسخ شما به سوال‌هایی مانند: آیا این لباس مناسب است؟ آیا آن را می‌پوشم؟ آیا ظاهر خوبی دارد؟ منفی است، بدون هیچ درنگی از دست آن‌ها که مطمئنا لباس‌های اضافی و بدون استفاده هستند، راحت شوید.

- اگر تی شرت‌ها، ژاکت‌ها و لباس‌ها را خیلی فشرده داخل کمد قرار داده‌اید و در دسترسی به آن‌ها دچار مشکل هستید، با یک ابتکار فضای مناسبی برای آویختن شلوارها خواهید داشت. با استفاده از میله‌های چوبی قابل چرخش، به راحتی امکان آویختن و دسترسی به ۱۰ شلوار فراهم می‌شود.

- اگر در اتاق‌ها جای کافی برای ساخت کمد دیواری ندارید، از هر فضای باریک ممکن در هر جای خانه برای قرار دادن وسایل استفاده کنید. در اینجا این کمد باریک در نزدیکی شومینه، جای مناسبی برای آویختن کیف‌ و کفش فراهم کرده است.

- لباس‌ها را طوری داخل دراور بچینید که به‌راحتی امکان برداشتن آن‌ها را داشته باشید. می‌توانید آن‌ها را با دیوایدر از هم تفکیک کنید.

- حتی کوچک‌ترین کمد دیواری را می‌توان طوری تقسیم بندی کرد که بتوان حداکثر استفاده را از آن برد. با گذاشتن وسایل ریز داخل جعبه‌ها از آن‌ها را در برابر گرد و غبار محافظت ‌کنید.

شش فرمان برای گریز از کمد آقای گوفی

اگر شما در خانواده‌ای زندگی می‌کنید که زن و شوهر هر دو شاغل هستید سعی کنید قوانین نظم را رعایت کنید تا به دردسر نیفتید. زندگی بر مدار نظم می‌چرخد، همان‌طور که زمین و آسمان بر نظم استوار است. اما بعضی‌ها انگار از مدار زندگی و زمین و آسمان خارج ایستاده‌اند و هیچ ارتباطی با نظم ندارند. نکته مقابل نظم و ترتیب شلختگی و بی‌نظمی ‌است و به سمت هریک از دو سوی این طیف که پیش می‌رویم با افراط یا تفریط مواجه می‌شویم. نظم بیش از اندازه وسواس را به زندگی شما می‌آورد و بی‌نظمی‌بیش از اندازه از شما یک شلخته واقعی می‌سازد. کافی است فقط یک هفته هر چیز را هر جایی که راحت‌تر هستید رها کنید و آنگاه خواهید دید که این بی‌نظمی‌ها شما را یک ماه درگیر خواهد کرد. متاسفانه واقعیت این است که گرچه همه چیز بر مدار نظم می‌چرخد اما گرایش وسوسه‌انگیزی به سمت بی‌نظمی‌ دارد.بنابراین اگر شما مدام نمی‌توانید دنبال مرتب کردن خانه باشید و در خانواده‌ای زندگی می‌کنید که زن و شوهر هر دو شاغل هستید سعی کنید قوانین نظم را رعایت کنید تا به دردسر نیفتید.اول از همه باید برای خود یک برنامه نظم و ترتیب بچینید. اگر دیگران مثلا همسر و فرزندان هم با شما همراهی می‌کنند که چه بهتر می‌توانید در این برنامه آنها را هم دخیل کنید.

فرمان اول: هر چیز به جای خویش نیکوست برای رعایت کردن این فرمان سعی کنید هر چقدر هم که خسته باشید و هر وقتی از شبانه روز هم که باشد هر چیز را سر جای اولش برگردانید. فردا روز دیگری است و یک عالمه کار مربوط به خودش را دارد پس هم‌‌اکنون به دنبال کارهای خو د باشید.

فرمان دوم: باید‌ها و نباید‌ها را از ذهن بگذرانید وقتی در این آشفته بازار قدم می‌زنید می‌بینید که خیلی چیزها روی هم و در جاهایی که نباید باشند انباشته شده‌اند. فهرستی از آنها تهیه کنید و دقت کنید تا تمام آنچه دارید و آنچه برای نظم بخشیدن به موجودی لازم دارید بنویسید.

فرمان سوم: مختصر شوید اگر در یک خانه شلوغ زندگی می‌کنید بزودی از به نظم در آوردن آن ناامید خواهید شد. پس همین حالا تکلیف تمام چیزهایی را که می‌خواهید و آنها را که نمی‌خواهید روشن کنید و کم کم خود را قانع کنید از شر زیادی‌ها خلاص شوید. پس شروع کنید به مختصر‌کردن فهرست و تهیه کردن و جایگزین کردن چیزهایی که برای نظم بخشیدن مورد نیاز است. ایجاد یک کمد دیواری، چند تا قفسه اضافه، یک جا‌‌رختخوابی، جا‌‌‌جورابی و… چیزهایی است که می‌تواند به شما در سرو سامان یافتن کمک کند و کتاب‌ها، لباس‌ها و سی دی‌های سرگردان را نجات بدهد.

فرمان چهارم: به سرگردانی پایان دهید حالا که قفسه‌های نظم دهنده را آماده کرده‌اید و وسایل غیر ضروری را دور ریخته اید برای تمام وسایلی که جای مشخصی ندارند و هر روز از یک جا سر در می‌آورند یک جای مشخص و همیشگی پیدا کنید. این کار باعث می‌شود شما، همسرتان و فرزندان بدانند آن وسیله را کجا پیدا کنند و پس از استفاده از آن هیچ بهانه ای برای رها کردنش نداشته باشند.

فرمان پنجم: یک کتابدار خبره شوید تا حالا سری به کتابخانه زده‌اید؟ مطمئن هستم که گاهی این کار را می‌کنید. اگر نمی‌کنید، برای نظم بخشیدن به خانه‌تان هم که شده یکسری به آنجا بزنید. خصوصیت یک کتابخانه با آن‌همه کتاب‌های متفاوت و متنوع این است که شما هر کتابی را بخواهید از آنجا پیدا می‌کنید. کار کتابدار این است که هر کتابی که پس آورده می‌شود را بلافاصله سر جای خودش بگذارد. کتاب‌ها بر حسب مو ضوع، حروف الفبا، نام نویسنده و خیلی چیزهای دیگر دسته‌بندی می‌شوند تا بهترین نظم را داشته باشند. ارتباطش را متوجه نمی‌شوید؟ حالا برایتان یک مثل می‌زنم: وقتی کوچک بودیم کارتون معروفی بود که در آن یک پروفسور به نام آقای گوفی در کمدش را باز می‌کرد و تمام وسایلی که بی‌نظم و ترتیب روی هم چیده بود بیرون می‌ریخت. من این کمد آقای گوفی را در خانه یکی از دوستانم دیده‌ام. او قفسه‌های کمدش را برداشته بود و همه چیز را از قوطی رب گوجه فرنگی گرفته تا لباس‌های تمیز و کثیف با سرعت گلوله می‌کرد و به زور داخل کمد می‌چپاند. ظاهر خانه اش تمیز و مرتب بود، اما هیچوقت چیزی را که می‌خواست پیدا نمی‌کرد. اگر چنین کمدی طبقه‌بندی می‌شد و هر طبقه وسایلی را در خود جای می‌داد که با هم سنخیت داشتند براحتی می‌شد همه چیز را پیدا کرد. برای این کار نظم کتابخانه‌ای خیلی به کمک شما می‌آید. مثلا یک قفسه مخصوص لوازم صوتی و تصویری؛ کارتون‌ها یک طرف، فیلم‌ها یک طرف و نوارهای کاست طرف دیگر. دوربین عکاسی و فیلمبرداری هم می‌تواند جایی در یکی از قفسه‌های همان کمد قرار بگیرد.

فرمان ششم: نظام نوین خانه را به خانواده ابلاغ کنید اگر شما نظمی‌ پدید آورده باشید که فقط خودتان از آن سر در می‌آورید در حقیقت به هیچ دردی نمی‌خورد. برای این‌که دیگران هم به خوبی بدانند چه چیز را کجا بگذارند و از کجا پیدا کنند کمی‌ وقت بگذارید و همه شیشه‌های ادویه و بنشن را نامگذاری کنید و فهرست محتویات را به در کابینت بچسبانید که برای یافتن یک چیز همه طبقات زیر و رو نشود. در مورد سایر کمد‌ها وقفسه‌ها نیز این کار را بکنید با این کار در واقع نظم رابه دیگران ابلاغ کرده‌اید و برای این کار می‌توانید از آنها هم کمک بگیرید که فکر نکنند در یک خانه نظامی‌ با دیسیپلین دیکته شده و سختگیر افتاده‌اند.

ما با پیشنهاد چند طرح ساده اما کاربردی به خصوص در فضای آپارتمان به شما کمک می کنیم تا وسایلی که هیچ گاه فکر نمی کردید جای مناسبی برای شان پیدا کنید را در قفسه های جدید و زیبا مرتب و منظم بچینید و از محدوده فضایی که دارید، نهایت استفاده را ببرید.

یکی از عمده مشکلات آپارتمان نشینی کمبود جا و نداشتن فضای مناسب برای چیدمان وسایل منزل است. شاید در خانه شما هم تعدادی خرده ریزه های دست و پاگیر وجود دارند که دوست دارید هم دم دست تان باشند و هم در جایی مرتب قرار گیرند اما محل مناسب برای چیدن آن ها پیدا نمی کنید، خب ما با پیشنهاد چند طرح ساده اما کاربردی به خصوص در فضای آپارتمان به شما کمک می کنیم تا وسایلی که هیچ گاه فکر نمی کردید جای مناسبی برای شان پیدا کنید را در قفسه های جدید و زیبا مرتب و منظم بچینید و از محدوده فضایی که دارید، نهایت استفاده را ببرید.

کوچک اما کاربردی

یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید برای جلوگیری از ریخت و پاش اضافی در منزل تان انجام دهید، انتخاب دکورهایی است که می تواند بیشترین میزان وسایل را در خود جای دهد. همانطور که می بینید این قفسه چوبی در همه جای خانه به کار می آید و فضای زیادی را هم اشغال نمی کند، شما با انتخاب این طرح می توانید از آن به عنوان یک ویترین کوچک هم استفاده کنید و با گذاشتن وسایل تزئینی مانند شمع یا مجسمه، زیبایی بیشتری به آن ببخشید. اگر فضای سالن پذیرایی تان به گونه ای است که فضای زیادی برای بوفه یا ویترین های بزرگ تر ندارید این مدل برای خانه شما بسیار مناسب است.


زیرکانه تصمیم بگیرید

وقتی صحبت از فضاسازی خانه می شود همیشه نیاز به دیوار یا کمدهای بزرگ نیست، شما می توانید با ایده های کوچک اما مفید از تمام فضای منزل تان، حتی دیوارها استفاده درست کنید. باکس های دیواری به شما این اجازه را می دهند که از تمام ابعاد اتاق یا سالن استفاده کنید.


دکوراسیونی هنرمندانه

این کار جالبی است که سبک خودتان را با چیدمان جدید و متفکرانه تلفیق کنید. این نشان می دهد که از آن جمله افرادی هستید که هم می خواهید اصیل باشید و هم امروزی بودن را دوست دارید اما یکی از نکاتی که خیلی در چیدمان وسایل منزل اهمیت دارد تناسب اندازه وسایل با فضا و البته با یکدیگر است، مثلا اگر سالن پذیرایی بزرگی ندارید از انتخاب مبل و بوفه های بزرگ پرهیز کنید و در عوض وسایلی را انتخاب کنید که طرح ساده تر و جادار داشته باشند، این ترفند به شما کمک می کند تا فضای دلپذیر و راحتی ایجاد کنید و با چیدمانی ماهرانه نوعی انرژی در خانه تان جریان پیدا کند.

این قفسه که حکم ویترین، کتابخانه و کمد را با هم دارد برای زوج های خوش سلیقه ای که هنوز برای برخی وسایل شان جای مناسبی پیدا نکرده اند مدلی خاص و مناسب است. طرح متفکرانه این کمد هم در اتاق خواب و هم در سالن پذیرایی خود را به خوبی نشان می دهد. این مدل آنقدر جادار است که دیگر دغدغه ای برای وسایل اضافی، کتاب ها و حتی ویترین خود نخواهید داشت.هم کمد هم ویترین

این ویترین چوبی کوچک و در عین حال کاربردی هم برای سالن پذیرایی و هم اتاق خواب مناسب است چون در ابعادی ساخته شده که فضای چندانی را نمی گیرد و به علاوه وسایل زیادی را در خود جای می دهد. اگر کمی خلاقیت به خرج دهید می توانید از آن به عنوان کتابخانه و کمدی برای قرار دادن لوازم شخصی مثل عطر و CD استفاده کنید.


به محدودیت فضا کلک بزنید

در فضای محدود آپارتمان ها استفاده از بوفه های بزرگ و جاگیر اصلا انتخاب مناسبی نیست. باید دقت کنید تا مبلمان و کمد هایی را برای منزل تان انتخاب کنید که با اندازه فضای موجود هماهنگی داشته باشد وگرنه هرچقدر هم که وسایل شما مناسب و زیبا باشند در فضای محدود خود را نشان نمی دهند و به نوعی اغراق شده به نظر می رسند اما ویترین در ابعاد کوچک تر دست شما را برای استفاده از بقیه فضای منزل تان باز می گذارد و جمع و جور بودن آن باعث می شود تا بتوانید به راحتی آن را در گوشه ای جای دهید و از فکر هوشمندانه تان لذت ببرید.


سادگی همیشه زیباست

استفاده از کمدهایی که از خطوط ساده و صاف ساخته شده اند نظم خوبی به فضای سالن یا اتاق می دهند. اگر در خانه تان دیواری دارید که نمی دانید از فضای جلوی آن چطور استفاده کنید می توانید با قرار دادن کمدی مانند مدل روبه رو هویت جدیدی به آن فضا دهید. در ضمن نباید کاربردی بودن این مدل را نیز فراموش کرد چون در عین این که طرحی ساده و مناسب دارد می توان لوازم زیادی مثل بشقاب و ظروف پذیرایی داخل آن قرار داد. گذاشتن شمعدان یا مجسمه هایی که رنگ شان کاملا با رنگ تیره کمد متضاد است جلوه خاصی به آن می بخشد.


برای امسال

شاید برای تان پیش آمده باشد که با نگاه کردن به لوازم خانه حس یکنواختی و کسالت به شما منتقل شود، می دانید چرا؟ وقتی همه وسایل چوبی تان را از یک رنگ انتخاب می کنید و در آن لحظه فکر می کنید که هماهنگی به این روش کار جالبی است اما به شما توصیه می کنیم که گاهی شکستن بعضی از افکار، زندگی تان را از حالت تکراری در می آورد. سعی کنید تا در یک فضا از همه طیف های رنگی چوب استفاده کنید چون تنوع خاصی به فضا می بخشد و چشمان تان بعد از مدتی از دیدن آن ها خسته نمی شود.


چوبی های براق

برای تمیز کردن وسایل چوبی مثل میز تلویزیون، کمد و ویترین می توانید از روغن برزک برای شفافیت و جلای آن ها استفاده کنید. چند قطره از این روغن را روی پارچه نرمی بچکانید و بعد روی میز یا وسایل دیگر بکشید، خب در این حالت خواهید دید که چقدر وسایل چوبی تان براق و تمیز می شوند. این کار باعث می شود که اشیای چوبی، خاک به خود نگیرند.منبع: زندگی ایده آل و همشهری آنلاینمنتشر شده توسط ویوان نیوز در تاریخ ۱۳۹۱ يکشنبه ۱۸ تير
کدخبر:19814منبع:ویوان نیوزتاریخ انتشار:۱۳۹۱ هجدهم تيرلینک خبر: http://www.www.vivannews.com/Pages/News-19814.aspx