۱۳۹۸ سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ساعت: 12:01 صبح 5/22/2019
نقش بازیگران صورت‌های مالی بانک‌ها
وضعیت بانک‌ها و موسسات اعتباری در چند ماه اخیر از چند منظر در معرض توجه ویژه قرار گرفته است. نخست اینکه تابستان، موعد مجامع بانک‌هاست و دوم، موضوع موسسات اعتباری غیرمجاز و تعیین تکلیف سپرده‌ها، آنها را در بین اخبار پربازدید قرار داده بود.
اثرات منفی و رفتاری "مال‌ها"
مال‌ها یا مجتمع‌های تجاری چندمنظوره اگرچه این روزها به دلیل تنوع و تمرکز کالا،دسترسی آسان،جذابیت بصری و ارائه خدمات لوکس مورد استقبال اقشار مختلف جامعه قرار گرفته‌اند، اما یک آسیب‌شناس اجتماعی معتقد است اثرات منفی این فضاها بر جامعه بیشتر است و جامعه را به سوی مصرف گرایی سوق می‌دهد.
چرا تاکسی آنلاین ارزان است؟
افزایش ضریب نفوذ ۲ استارت‌آپ در بخش حمل‌ونقل مسافران درون‌شهری در دو سال گذشته منجر به ایجاد ابعاد جدیدی از تقابل طیف سنتی برای حذف آنها از بازار شده است. در جدیدترین اقدام، اتحادیه تاکسیرانان از این دو شرکت رقیب، در زمینه ارائه خدمات تاکسی اینترنتی‌ آنلاین به‌دلیل ارزان‌فروشی یا دامپینگ قیمتی به شورای رقابت شکایت کرده‌ است. شکایتی که البته شنیده ها حاکی از رد شدن آن از سوی شورای رقابت است و به زبان ساده یعنی اسنپ و تپسی قرار نیست گران شوند.
آرشیو
چگونه باید در گوگل تبلیغ کرد؟
تبلیغات در گوگل اصلی‌ترین منبع درآمد شرکت گوگل است.
بازاریابی آنی به شیوه شامپو «پنتن»
از خانه خارج می‌شوید و قصد دارید شام را خارج از خانه بخورید. اما هنوز تصمیمی برای رستوران مقصد خود نگرفته‌اید. موبایل را برداشته و به عنوان مثال، «غذاهای ایرانی» با فاصله 5 کیلومتری خود را جست‌وجو می‌کنید. در این حالت، فهرستی از رستوران‌هایی را مشاهده خواهید کرد که آماده‌اند روی تصمیم آنی شما اثر گذاشته و یک وعده غذایی را در خدمت شما باشند.این تغییر در شیوه رفتاری، ناشی از پیشرفت‌های فناوری است.
چطور تشخیص دهیم محیط کارمان سالم است یا ناسالم؟
مدتی است که دچار تردید شده‌ام و نمی‌دانم استعفا بدهم یا نه. حقوقم ناچیز است و مزایای چندانی دریافت نمی‌کنم اما مشکلم حقوق و مزایا نیست. مشکل اینجاست که رئیس واحد ما، فاقد مهارت‌های مدیریتی است. خودش اجازه دارد همه قوانین را زیر پا بگذارد، اما اگر یکی از ما دست از پا خطا کنیم، با ما به‌شدت برخورد می‌کند. من مجبورم در طول هفته ۱۰ تا ۱۲ ساعت اضافه‌کاری کنم، آنهم بدون حقوق، چون تعداد کارکنان کم و حجم کارها زیاد است. جابه‌جایی نیروها در واحد ما بسیار بالاست. واحد ما دوازده کارمند دارد اما سابقه کار من از همه بیشتر است.
آرشیو
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۹۵ هفتم آذر :تاریخ انتشار 46004 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 17185 :بازدید

اهمیت طراحی داشبورد ریسک برای مدیریت‌ ارشد‌

در بانکداری نوین، وجود مدیریت ریسک سازمانی که ارائه‌دهنده تصویری جامع از ریسک در تمامی سطوح بانک باشد، از اهمیت زیادی برخوردار است. بر این اساس، پیاده‌سازی مدیریت ریسک سازمانی در بانک‌ها باید به‌عنوان یکی از ارکان رویکرد نظارت مبتنی بر ریسک بانک مرکزی در نظر گرفته شود.

حسین صدقی/ صاحب‌نظر پولی و بانکی

در بانکداری نوین، وجود مدیریت ریسک سازمانی که ارائه‌دهنده تصویری جامع از ریسک در تمامی سطوح بانک باشد، از اهمیت زیادی برخوردار است. بر این اساس، پیاده‌سازی مدیریت ریسک سازمانی در بانک‌ها باید به‌عنوان یکی از ارکان رویکرد نظارت مبتنی بر ریسک بانک مرکزی در نظر گرفته شود. بانک‌ها برای انجام عملیات بانکی و مدیریت کسب‌وکار، ناگزیر از پذیرفتن ریسک‌های مختلفی هستند. اگر فرآیند اصلی یک بانک را تامین منابع و تخصیص آن در نظر بگیریم، این امر متضمن گردآوری انواع منابع سپرده‌ای و غیرسپرده‌ای و سپس تخصیص آن به انواع فعالیت‌ها از طریق اعطای تسهیلات در چارچوب قراردادهای مختلف خواهد بود.

بنابراین ریسک اعتباری به عنوان اصلی‌ترین ریسک بانک‌ها شناخته می‌شود. ریسک‌های بازار، عملیاتی و نقدینگی از دیگر ریسک‌های عمده‌ای هستند که بانک‌ها با آن مواجهند. بنابراین کمیته نظارت بانکی بال نیز سه ریسک اعتباری، بازار و عملیاتی را در سند بال دو و سپس ریسک نقدینگی را در سند بال سه، به عنوان ریسک‌های اصلی و مهم بانک در نظر گرفته است.با پیچیده شدن محیط کسب‌وکار و ارتباطات پیچیده سازمان‌ها و نهادهای مالی و غیرمالی، ریسک‌های داخلی و بیرونی سازمان‌ها نیز گسترده، پیچیده و اجتناب‌ناپذیر شده‌اند. به‌رغم آنکه ریسک‌های متفاوت می‌توانند فرصت‌هایی را برای سازمان‌ها ایجاد کنند، به همان اندازه می‌توانند تهدیدهایی را بر فضای کسب‌وکار تحمیل کنند. بنابراین مدیریت ریسک‌ها به صورت انفرادی و همچنین به صورت یک کل واحد، از ضروریات جدایی‌ناپذیر سازمان‌ها برای ادامه حیات و انجام کسب‌وکار است.

مدیریت ریسک سازمانی (Enterprise risk management) رویکردی است که طی آن عدم‌ قطعیت‌های مرتبط با تمام سطوح سازمان همراه با اثرات مثبت یا منفی آنها نسبت به اهداف سازمان، با استفاده از یک فرآیند مستمر و یکپارچه مورد شناسایی، تحلیل و ارزشیابی قرار می‌‌گیرد. از این رو حیطه اهداف مدیریت ریسک سازمانی حداقل در بردارنده مواردی از قبیل شناسایی ریسک‌های سازمانی، بررسی اثرات ریسک‌های شناسایی‌شده در تعیین استراتژی‌های سازمان، تعیین دقیق روش‌های مواجهه با ریسک و کاهش هزینه‌های ناشی از در معرض ریسک‌ قرار گرفتن است.برای پیاده‌سازی مدیریت ریسک سازمانی در ابتدا لازم است ساختار سازمانی ریسک ایجاد شود. در این راستا، تمام سطوح سازمان باید از یک روش مشترک پیروی کنند. این امر در مرحله اول شامل اتخاذ سیاست و روند ثابت در قبال ریسک، ایجاد واحدی جداگانه برای پایش هر یک از انواع ریسک‌ها و طراحی ساختاری مشترک برای ارائه گزارش می‌شود.مرحله دوم، ایجاد نقشه‌ای از حوزه‌های ریسکی است. در این مرحله، باید حوزه‌های ریسکی یک بانک، نوع ریسک مترتب (به عنوان مثال، معوقات بانکی و ریسک اعتباری) و میزان و شدت آن تعیین شود و در نهایت تاثیر آن در تمامی فعالیت‌های بانک مورد شناسایی قرار گیرد. ایجاد نقشه ریسک مقدمه ایجاد داشبورد ریسک برای مدیریت ارشد است. مرحله سوم، تصمیم‌گیری از طریق گزارش ریسک سازمانی است.

مهم‌ترین جنبه از مدیریت ریسک، انجام اقدامات مناسب برای اداره ریسک‌هاست؛ بنابراین نیاز است که اولویت‌ها و مکان تمرکز مدیریت و منابع تعیین شوند. این مهم از طریق داشبوردهای ریسک که شامل گزارش‌های سنجه‌ای (نظیر نمودارهای زمانی ریسک) است، به بهترین صورت حاصل می‌شود و این امکان را فراهم می‌آورد که منبع مناطق کلیدی ریسک‌پذیر به راحتی تعیین شوند.مدیریت ریسک سازمانی در بانک‌ها هم از نظر رویکرد نظارتی اتخاذ شده از سوی مقام ناظر نظام بانکی (یعنی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران) و هم از جنبه رقابت موجود در نظام مذکور، اهمیت روزافزون دارد. علت این امر، پویایی و پیچیدگی رو به افزایش عملیات بانکی و فضای کسب‌وکار بانک‌ها است. همچنین تاثیرپذیری بانک‌ها از شرایط بیرونی از قبیل نرخ ارز، تغییر شاخص‌های اقتصادی و چرخه‌های مربوط و رعایت قوانین و مقررات (تطبیق) از دلایل توجه به مقوله مدیریت ریسک در بانک‌ها و گروه بانکی است.بانک مرکزی نیز در همین راستا، نظارت مبتنی بر ریسک را سرلوحه کار خود قرار داده و سعی در اشاعه فرهنگ مدیریت ریسک سازمانی در بانک‌ها کرده است. به این منظور، بانک مرکزی رهنمودها و بخشنامه‌هایی در موضوعات مدیریت ریسک اعتباری، عملیاتی، نقدینگی، کنترل داخلی، رعایت قوانین و مقررات (تطبیق)، آزمون تنش و غیره را بر اساس استانداردها و مقررات بین‌المللی از جمله مقررات کمیته بال، هیات‌خدمات مالی اسلامی (IFSB) و کوزو (COSO) به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرده است. با این حال نیاز است این مساله در آینده به‌صورت جدی‌تری دنبال شود.تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


کدام بانک را به دوستان خود توصیه می‌کنید؟
 


نتایج نظرسنجی
 

ویوان نیوز با همکاری لوکوپوک در یک طرح مشترک اقدام به تهیه قیمت روز کالا و خدمات در 9 گروه کرده است. از این پس شما می توانید با رجوع به هر یک از بخش های زیر قیمت و امکانات کالاهای مورد نظر خود را مشاهده و مقایسه کنید.

توجه: در صورت تمایل به معرفی قیمت کالا ها و خدمات خود در این طرح می توانید تقاضای خود را به نشانی info@vivannews.com ارسال فرمایید.