۱۳۹۸ سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ساعت: 11:44 عصر 5/21/2019
نقش بازیگران صورت‌های مالی بانک‌ها
وضعیت بانک‌ها و موسسات اعتباری در چند ماه اخیر از چند منظر در معرض توجه ویژه قرار گرفته است. نخست اینکه تابستان، موعد مجامع بانک‌هاست و دوم، موضوع موسسات اعتباری غیرمجاز و تعیین تکلیف سپرده‌ها، آنها را در بین اخبار پربازدید قرار داده بود.
اثرات منفی و رفتاری "مال‌ها"
مال‌ها یا مجتمع‌های تجاری چندمنظوره اگرچه این روزها به دلیل تنوع و تمرکز کالا،دسترسی آسان،جذابیت بصری و ارائه خدمات لوکس مورد استقبال اقشار مختلف جامعه قرار گرفته‌اند، اما یک آسیب‌شناس اجتماعی معتقد است اثرات منفی این فضاها بر جامعه بیشتر است و جامعه را به سوی مصرف گرایی سوق می‌دهد.
چرا تاکسی آنلاین ارزان است؟
افزایش ضریب نفوذ ۲ استارت‌آپ در بخش حمل‌ونقل مسافران درون‌شهری در دو سال گذشته منجر به ایجاد ابعاد جدیدی از تقابل طیف سنتی برای حذف آنها از بازار شده است. در جدیدترین اقدام، اتحادیه تاکسیرانان از این دو شرکت رقیب، در زمینه ارائه خدمات تاکسی اینترنتی‌ آنلاین به‌دلیل ارزان‌فروشی یا دامپینگ قیمتی به شورای رقابت شکایت کرده‌ است. شکایتی که البته شنیده ها حاکی از رد شدن آن از سوی شورای رقابت است و به زبان ساده یعنی اسنپ و تپسی قرار نیست گران شوند.
آرشیو
چگونه باید در گوگل تبلیغ کرد؟
تبلیغات در گوگل اصلی‌ترین منبع درآمد شرکت گوگل است.
بازاریابی آنی به شیوه شامپو «پنتن»
از خانه خارج می‌شوید و قصد دارید شام را خارج از خانه بخورید. اما هنوز تصمیمی برای رستوران مقصد خود نگرفته‌اید. موبایل را برداشته و به عنوان مثال، «غذاهای ایرانی» با فاصله 5 کیلومتری خود را جست‌وجو می‌کنید. در این حالت، فهرستی از رستوران‌هایی را مشاهده خواهید کرد که آماده‌اند روی تصمیم آنی شما اثر گذاشته و یک وعده غذایی را در خدمت شما باشند.این تغییر در شیوه رفتاری، ناشی از پیشرفت‌های فناوری است.
چطور تشخیص دهیم محیط کارمان سالم است یا ناسالم؟
مدتی است که دچار تردید شده‌ام و نمی‌دانم استعفا بدهم یا نه. حقوقم ناچیز است و مزایای چندانی دریافت نمی‌کنم اما مشکلم حقوق و مزایا نیست. مشکل اینجاست که رئیس واحد ما، فاقد مهارت‌های مدیریتی است. خودش اجازه دارد همه قوانین را زیر پا بگذارد، اما اگر یکی از ما دست از پا خطا کنیم، با ما به‌شدت برخورد می‌کند. من مجبورم در طول هفته ۱۰ تا ۱۲ ساعت اضافه‌کاری کنم، آنهم بدون حقوق، چون تعداد کارکنان کم و حجم کارها زیاد است. جابه‌جایی نیروها در واحد ما بسیار بالاست. واحد ما دوازده کارمند دارد اما سابقه کار من از همه بیشتر است.
آرشیو
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۸۹ هجدهم ارديبهشت :تاریخ انتشار 213 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 46371 :بازدید

جدا بودن چرخه عمر محصول از نام تجاری ( برند )

در این پست قصد ندارم از چرخه عمر محصول PLC) Product Life Cycle) صحبت كنم. در این خصوص در كتابهای بسیاری میتوانید مطالب بسیار تكمیلتری را مطالعه فرمایید.
 این پست قصد ندارم از چرخه عمر محصول PLC (Product Life Cycle) صحبت كنم. در این خصوص در كتابهای بسیاری میتوانید مطالب بسیار تكمیلتری را مطالعه فرمایید.
آنچه قصد دارم در این پست به آن بپردازم نقطه نظر من در خصوص جدا بودن منحنی عمر برند (نام تجاری)BLC (Brand Life Cycle) از منحنی عمر محصول است. چون در بسیاری از كتابها مطرح میشود كه عمر نام تجاری با عمر محصول یكی است و من در اصل در این پست به نقض آن خواهم پرداخت.
نمودارها را خودم با دست كشیده ام لذا دقت كافی ندارند و روی شیبهای آن حساسیت زیادی به خرج ندهید. ضمنا بدلیلی كه خودم هم نمیدانم شرح محور عمودی كه میزان فروش است در هیچكدام دیده نمیشود. شما در نظر داشته باشید

چرخه عمر محصول به طور كلی چیزی شبیه به شكل زیر است. به عبارتی محصول همواره چهار مرحله عمر را طی میكند. مرحله اول كه مرحله معرفی محصول به بازار است و معمولا فروش بسیار كم است. بعد از این مرحله محصول كم كم شناخته شده و عده بیشتری نیازهایشان را از طریق این محصول برطرف میكنند و حجم فروش با در زمان كمتری افزایش میابد (سرعت رشد فروش زیاد است)ولی منحنی عمر یك برند میتواند به شكل زیر باشد. به عنوان مثال میتوان منحنی عمر نام تجاری سونی را مثال زد كه با نو آوری و ایجاد محصولات جدید سعی میكند قسمت بلوغ برند خودش را طولانی تر كند و این حالت را حفظ كند و نگذارد فروش برند كم شود. این كار میتواند ماحصل فروش چندین محصول در چندین گروه كالای مختلف در چند كشور مختلف باشد. به هر حال به محض اینكه منحنی عمر محصولی به قسمت كهنسالی نزدیك میشود با ایجاد یك محصول جدید و یا نو آوری در آن محصول سعی میكند سن بلوغ محصول را طولانی تر نموده و یا حتی با جایگزین نمودن محصولی كاملا جدید به همان بازار عمر بلوغ برند خود را طولانی تر كند و از نزدیك شدن منحنی عمر برند به مرحله كهنسالی جلوگیری نماید. نتیجه همان چیزی خواهد شد كه در شكل زیر برایتان رسم نموده ام.فرض میكنیم شركت یك محصول دارد و تحت یك برند آنرا عرضه میكند. طبق شكل زیر اگر خط چین آبی را منحنی عمر برند در نظر بگیریم كاملا با منحنی عمر محصول منطبق خواهد بودولی اگر این شركت دو برند برای یك محصول داشته باشد مثلا كاغذ فتوكپی را كه از هر لحاظ یكسان هستند را با دو نام تجاری مختلف A و B عرضه نماید در آن صورت به شكل زیر خواهیم رسید. همان چیزی كه فكر میكنم اثبات ادعای من باشد.همانگونه كه در شكل فوق ملاحظه میكنید اگر نقطه چین آبی را منحنی عمر محصول A و نقطه چین سبز را منحنی عمر محصول B در نظر بگیریم ملاحظه میشود كه علیرغم اینكه منحنی عمر محصول (خط قرمز) حاصل جمع دو خط زیرین است (كل فروش محصول ما برابر است با جمع فروش تك تك برندهایمان) ولی یكی از برندها زودتر از مرحله رشد به بلوغ رسیده و رشد كمی داشته است در حالیكه محصول با منحنی عمر خط سبز در زمان رشد خود فروش بیشتری داشته است
در این نمودار چنین فرض شده است كه هر دو محصول همزمان با هم از مرحله رشد گذر كرده و به مرحله بلوغ رسیده اند ولی در حالت واقعی میتواند به صورت شكل زیر باشد:یعنی محصول ما (فروش كاغذ) در زمانی كه با خط قرمز مشخص شده است، برند A ما در زمانی كه با خط آبی مشخص شده است و برند B ما در زمانی كه با خط سبز مشخص شده است مرحله رشد را تمام كرده و وارد مرحله بلوغ خود شده اند.
برندها در بازارها در جنگهای تجاری عمرشان را از دست میدهند. مثلا در جنگ تجاری برند شركت دیگری ممكن است برند A ما زودتر عمر مرحله رشدش را طی كند و زودتر هم به كهنسالی برسد و از بین برود ولی منحنی عمر محصول به پیشرفت تكنولوژی و نو آوری بستگی دارد.
کلیدها , کسب و کار


سهیل رفیعی

از مطالب بسیار جالب و مفیدتون ممنونم من کارشناس ارشد بازرگانی گرایش بازاریابی هستم و دنبال مطالبی هستم که کلیشه ای نباشه و بتونم ازشون در ارائه ها و مقاله استفاده کنم از شما ممنونم

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


کدام بانک را به دوستان خود توصیه می‌کنید؟
 


نتایج نظرسنجی
 

ویوان نیوز با همکاری لوکوپوک در یک طرح مشترک اقدام به تهیه قیمت روز کالا و خدمات در 9 گروه کرده است. از این پس شما می توانید با رجوع به هر یک از بخش های زیر قیمت و امکانات کالاهای مورد نظر خود را مشاهده و مقایسه کنید.

توجه: در صورت تمایل به معرفی قیمت کالا ها و خدمات خود در این طرح می توانید تقاضای خود را به نشانی info@vivannews.com ارسال فرمایید.