۱۳۹۸ چهارشنبه ۱ خرداد ساعت: 7:17 صبح 5/22/2019
نقش بازیگران صورت‌های مالی بانک‌ها
وضعیت بانک‌ها و موسسات اعتباری در چند ماه اخیر از چند منظر در معرض توجه ویژه قرار گرفته است. نخست اینکه تابستان، موعد مجامع بانک‌هاست و دوم، موضوع موسسات اعتباری غیرمجاز و تعیین تکلیف سپرده‌ها، آنها را در بین اخبار پربازدید قرار داده بود.
اثرات منفی و رفتاری "مال‌ها"
مال‌ها یا مجتمع‌های تجاری چندمنظوره اگرچه این روزها به دلیل تنوع و تمرکز کالا،دسترسی آسان،جذابیت بصری و ارائه خدمات لوکس مورد استقبال اقشار مختلف جامعه قرار گرفته‌اند، اما یک آسیب‌شناس اجتماعی معتقد است اثرات منفی این فضاها بر جامعه بیشتر است و جامعه را به سوی مصرف گرایی سوق می‌دهد.
چرا تاکسی آنلاین ارزان است؟
افزایش ضریب نفوذ ۲ استارت‌آپ در بخش حمل‌ونقل مسافران درون‌شهری در دو سال گذشته منجر به ایجاد ابعاد جدیدی از تقابل طیف سنتی برای حذف آنها از بازار شده است. در جدیدترین اقدام، اتحادیه تاکسیرانان از این دو شرکت رقیب، در زمینه ارائه خدمات تاکسی اینترنتی‌ آنلاین به‌دلیل ارزان‌فروشی یا دامپینگ قیمتی به شورای رقابت شکایت کرده‌ است. شکایتی که البته شنیده ها حاکی از رد شدن آن از سوی شورای رقابت است و به زبان ساده یعنی اسنپ و تپسی قرار نیست گران شوند.
آرشیو
چگونه باید در گوگل تبلیغ کرد؟
تبلیغات در گوگل اصلی‌ترین منبع درآمد شرکت گوگل است.
بازاریابی آنی به شیوه شامپو «پنتن»
از خانه خارج می‌شوید و قصد دارید شام را خارج از خانه بخورید. اما هنوز تصمیمی برای رستوران مقصد خود نگرفته‌اید. موبایل را برداشته و به عنوان مثال، «غذاهای ایرانی» با فاصله 5 کیلومتری خود را جست‌وجو می‌کنید. در این حالت، فهرستی از رستوران‌هایی را مشاهده خواهید کرد که آماده‌اند روی تصمیم آنی شما اثر گذاشته و یک وعده غذایی را در خدمت شما باشند.این تغییر در شیوه رفتاری، ناشی از پیشرفت‌های فناوری است.
چطور تشخیص دهیم محیط کارمان سالم است یا ناسالم؟
مدتی است که دچار تردید شده‌ام و نمی‌دانم استعفا بدهم یا نه. حقوقم ناچیز است و مزایای چندانی دریافت نمی‌کنم اما مشکلم حقوق و مزایا نیست. مشکل اینجاست که رئیس واحد ما، فاقد مهارت‌های مدیریتی است. خودش اجازه دارد همه قوانین را زیر پا بگذارد، اما اگر یکی از ما دست از پا خطا کنیم، با ما به‌شدت برخورد می‌کند. من مجبورم در طول هفته ۱۰ تا ۱۲ ساعت اضافه‌کاری کنم، آنهم بدون حقوق، چون تعداد کارکنان کم و حجم کارها زیاد است. جابه‌جایی نیروها در واحد ما بسیار بالاست. واحد ما دوازده کارمند دارد اما سابقه کار من از همه بیشتر است.
آرشیو
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۹۵ پانزدهم اسفند :تاریخ انتشار 46600 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 16741 :بازدید

چگونگی استفاده از حق‌تقدم در خرید سهام جدید

سهامداران شرکت‌های تجاری، گرچه تکالیف قانونی مشخص و بعضا سختی دارند، اما در کنار این وظایف، دارای حقوق و امتیازاتی نیز هستند.


احمد پنجه‌پور

وکیل پایه یک دادگستری

Ahmad.panjehpour@gmail.com

سهامداران شرکت‌های تجاری، گرچه تکالیف قانونی مشخص و بعضا سختی دارند، اما در کنار این وظایف، دارای حقوق و امتیازاتی نیز هستند. این امتیازات را غالبا خود قانون مشخص کرده است و البته در اساسنامه شرکت نیز می‌توان امتیازاتی را برای سهامداران یا برخی از آنها قائل شد. قائل شدن حقوق یا امتیازات ویژه در اساسنامه مشروط به این است که خلاف مقررات قانون تجارت نباشد و از قبل نیز به‌طور قانونی تشریفات آن جهت اطلاع به اداره ثبت شرکت‌ها و درج در روزنامه رسمی انجام شده باشد. برای مثال قانون‌گذار به صراحت بیان می‌کند، اساسنامه شرکت نمی‌تواند متضمن اختیار افزایش سرمایه برای هیات‌مدیره باشد.

در این نوشتار به‌طور خاص به حق‌تقدم در خرید سهام جدید برای سهامداران قبلی می‌پردازیم. برابر با قانون، اصولا در شرکت‌های سهامی دو راهکار برای افزایش سرمایه شرکت بیشتر وجود ندارد: صدور سهام جدید یا بالا بردن مبلغ اسمی سهام موجود. مبلغ اسمی را در صورت حصول این شرایط می‌توان افزایش داد:

۱ - پرداخت مبلغ اسمی سهم به نقد

۲- تبدیل مطالبات نقدی حال شده اشخاص از شرکت به سهام جدید

۳- انتقال سود تقسیم نشده یا اندوخته یا عواید حاصله از اضافه ارزش سهام جدید به سرمایه شرکت

۴- تبدیل اوراق قرضه به سهام

ناگفته نماند که هرگونه انتقال اندوخته قانونی به سرمایه ممنوع است و دوم اینکه افزایش سرمایه از طریق بالا بردن مبلغ اسمی سهام موجود در صورتی که برای صاحبان سهام ایجاد تعهد کند ممکن نخواهد بود، مگر آنکه کلیه صاحبان سهام با آن موافق باشند.

 

چگونگی روند افزایش سرمایه از طریق فروش سهام جدید

این امر صرفا در صلاحیت مجمع عمومی فوق‌العاده است. مجمع عمومی فوق‌العاده به پیشنهاد هیات‌مدیره پس از قرائت گزارش بازرس یا بازرسان شرکت در مورد افزایش سرمایه شرکت اتخاذ تصمیم می‌کند. مجمع عمومی فوق‌العاده که در مورد افزایش سرمایه اتخاذ تصمیم می‌کند شرایط مربوط به فروش سهام جدید و تأدیه قیمت آن را تعیین یا اختیار تعیین آن را به هیات‌مدیره واگذار خواهد کرد. همچنین پیشنهاد هیات‌مدیره راجع به افزایش سرمایه باید متضمن توجیه لزوم افزایش سرمایه و نیز شامل گزارشی درباره شرکت از بدو سال مالی در جریان باشد و اگر تا آن موقع مجمع عمومی نسبت به حساب‌های سال مالی قبل تصمیم نگرفته باشد باید حاکی از وضع شرکت از ابتدای سال مالی قبل باشد. همچنین گزارش بازرس یا بازرسان باید شامل اظهار نظر درباره پیشنهاد هیات‌مدیره باشد. قانون‌گذار ایرانی مقرر می‌دارد، مجمع عمومی فوق‌العاده می‌تواند به هیات‌مدیره اجازه دهد که ظرف مدت معینی که نباید از پنج سال تجاوز کند، سرمایه شرکت را تا میزان مبلغ معینی به یکی از طرق مذکور در این قانون افزایش دهد. در نهایت اینکه، هیات‌مدیره در هر حال مکلف است در هر نوبت پس از عملی ساختن افزایش سرمایه حداکثر ظرف یک‌ماه مراتب را ضمن اصلاح اساسنامه در قسمت مربوطه به مقدار سرمایه ثبت شده شرکت به مرجع ثبت شرکت‌ها اعلام کند تا پس از ثبت جهت اطلاع عمومی آگهی شود.

 

حق‌تقدم چگونه به وجود می‌آید؟

پس از اینکه تشریفات قانونی در خصوص افزایش سرمایه شرکت به‌صورت صدور سهام جدید انجام پذیرفت، اتفاقی که می‌افتد پیدایش حق‌تقدم برای سهامداران قدیمی است. این دست از سهامداران از منظر قانون نسبت به افراد جدیدی که علاقه به حضور در شرکت و خرید سهام آن را دارند، حق‌تقدم دارند و با وجود شرایط مساوی سهامداران جدید نسبت به قدیمی‌تر‌ها امکان خرید سهام را نخواهند داشت. ماده 166 لایحه اصلاحی قانون تجارت وضعیت را مشخص کرده است: در خرید سهام جدید صاحبان سهام شرکت به نسبت سهامی که مالکند حق‌تقدم دارند و این حق قابل نقل و انتقال است. مهلتی که طی آن سهامداران می‌توانند حق‌تقدم مذکور را اعمال کنند کمتر از 60 روز نخواهد بود. این مهلت از روزی که برای پذیره‌نویسی تعیین شده است، شروع می‌شود.

بنابراین نه تنها حق‌تقدم دارند، بلکه می‌توانند حق‌تقدم خود را منتقل کنند. طبیعتا این نقل و انتقال ممکن است در ازای اخذ مبالغی نیز صورت بپذیرد و منع قانونی در این خصوص وجود ندارد، اما به هر حال این حق‌تقدم مدت مشخصی خواهد داشت. این‌گونه نیست که تا مدت نامعلومی برای آنها محفوظ بماند. بلکه باید تکلیف نهایتا تا 60 روز مشخص شود والا به‌طور خودکار و بدون اعلان قبلی حق‌تقدم از بین خواهد رفت و سهامداران جدید امکان خرید سهام را خواهند داشت. اما به سبب اینکه این حق‌تقدم، افراد علاقه‌مند و مشتاق را ناامید نکند، مجمع عمومی فوق‌العاده اختیاراتی دارد و می‌تواند اساسا این حق را نادیده بگیرد. مجمع عمومی فوق‌العاده که افزایش سرمایه را از طریق فروش سهام جدید تصویب می‌کند یا اجازه آن را به هیات‌مدیره می‌دهد، می‌تواند حق‌تقدم صاحبان سهام را نسبت به پذیره‌نویسی تمام یا قسمتی از سهام جدید از آنان سلب کند به شرط آنکه چنین تصمیمی پس از قرائت گزارش هیات‌مدیره و گزارش بازرس یا بازرسان شرکت اتخاذ شود. اگر این امر انجام نشود تصمیم مجمع، باطل و بی اثر است.

همچنین این امکان وجود دارد که حق‌تقدم صرفا برای برخی از سهامداران لحاظ شود و بقیه چنین حقی را نداشته باشند. در این صورت در گزارش هیات‌مدیره، لزوم افزایش سرمایه و سلب حق‌تقدم از سهامداران و معرفی شخص یا اشخاصی که سهام جدید برای تخصیص به آنها در نظر گرفته شده است و تعداد و قیمت این گونه سهام و عواملی که در تعیین قیمت در نظر گرفته شده است باید به‌طور مشخص و شفاف تبیین شود. پس از ارائه این گزارش، بازرسان شرکت هم باید گزارش و دلایل آن را تایید کنند و در جلسه مجمع آن را به‌صورت گزارشی ارائه دهند. البته خاطر نشان می‌شود در مورد اخیر، سهامدارانی که سهام جدید برای تخصیص به آنها درنظر گرفته شده است، حق ندارند در اخذ رای درباره سلب حق‌تقدم سایر سهامداران شرکت کنند، چرا که آنها در چنین تصمیمی ذی‌نفع هستند و ممکن است نفع شرکت را در نظر نگیرند.تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


کدام بانک را به دوستان خود توصیه می‌کنید؟
 


نتایج نظرسنجی
 

ویوان نیوز با همکاری لوکوپوک در یک طرح مشترک اقدام به تهیه قیمت روز کالا و خدمات در 9 گروه کرده است. از این پس شما می توانید با رجوع به هر یک از بخش های زیر قیمت و امکانات کالاهای مورد نظر خود را مشاهده و مقایسه کنید.

توجه: در صورت تمایل به معرفی قیمت کالا ها و خدمات خود در این طرح می توانید تقاضای خود را به نشانی info@vivannews.com ارسال فرمایید.