۱۳۹۸ سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ساعت: 11:38 عصر 5/21/2019
نقش بازیگران صورت‌های مالی بانک‌ها
وضعیت بانک‌ها و موسسات اعتباری در چند ماه اخیر از چند منظر در معرض توجه ویژه قرار گرفته است. نخست اینکه تابستان، موعد مجامع بانک‌هاست و دوم، موضوع موسسات اعتباری غیرمجاز و تعیین تکلیف سپرده‌ها، آنها را در بین اخبار پربازدید قرار داده بود.
اثرات منفی و رفتاری "مال‌ها"
مال‌ها یا مجتمع‌های تجاری چندمنظوره اگرچه این روزها به دلیل تنوع و تمرکز کالا،دسترسی آسان،جذابیت بصری و ارائه خدمات لوکس مورد استقبال اقشار مختلف جامعه قرار گرفته‌اند، اما یک آسیب‌شناس اجتماعی معتقد است اثرات منفی این فضاها بر جامعه بیشتر است و جامعه را به سوی مصرف گرایی سوق می‌دهد.
چرا تاکسی آنلاین ارزان است؟
افزایش ضریب نفوذ ۲ استارت‌آپ در بخش حمل‌ونقل مسافران درون‌شهری در دو سال گذشته منجر به ایجاد ابعاد جدیدی از تقابل طیف سنتی برای حذف آنها از بازار شده است. در جدیدترین اقدام، اتحادیه تاکسیرانان از این دو شرکت رقیب، در زمینه ارائه خدمات تاکسی اینترنتی‌ آنلاین به‌دلیل ارزان‌فروشی یا دامپینگ قیمتی به شورای رقابت شکایت کرده‌ است. شکایتی که البته شنیده ها حاکی از رد شدن آن از سوی شورای رقابت است و به زبان ساده یعنی اسنپ و تپسی قرار نیست گران شوند.
آرشیو
چگونه باید در گوگل تبلیغ کرد؟
تبلیغات در گوگل اصلی‌ترین منبع درآمد شرکت گوگل است.
بازاریابی آنی به شیوه شامپو «پنتن»
از خانه خارج می‌شوید و قصد دارید شام را خارج از خانه بخورید. اما هنوز تصمیمی برای رستوران مقصد خود نگرفته‌اید. موبایل را برداشته و به عنوان مثال، «غذاهای ایرانی» با فاصله 5 کیلومتری خود را جست‌وجو می‌کنید. در این حالت، فهرستی از رستوران‌هایی را مشاهده خواهید کرد که آماده‌اند روی تصمیم آنی شما اثر گذاشته و یک وعده غذایی را در خدمت شما باشند.این تغییر در شیوه رفتاری، ناشی از پیشرفت‌های فناوری است.
چطور تشخیص دهیم محیط کارمان سالم است یا ناسالم؟
مدتی است که دچار تردید شده‌ام و نمی‌دانم استعفا بدهم یا نه. حقوقم ناچیز است و مزایای چندانی دریافت نمی‌کنم اما مشکلم حقوق و مزایا نیست. مشکل اینجاست که رئیس واحد ما، فاقد مهارت‌های مدیریتی است. خودش اجازه دارد همه قوانین را زیر پا بگذارد، اما اگر یکی از ما دست از پا خطا کنیم، با ما به‌شدت برخورد می‌کند. من مجبورم در طول هفته ۱۰ تا ۱۲ ساعت اضافه‌کاری کنم، آنهم بدون حقوق، چون تعداد کارکنان کم و حجم کارها زیاد است. جابه‌جایی نیروها در واحد ما بسیار بالاست. واحد ما دوازده کارمند دارد اما سابقه کار من از همه بیشتر است.
آرشیو
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۸۹ بيست و پنجم ارديبهشت :تاریخ انتشار 341 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 16342 :بازدید

برند و برندینگ آینده تجارت و اقتصاد جهان

هدف از ایجاد یك برند حتی شاید چیزی فراتر از فروش كالا و عرضه خدمات باشد و گاهی اوقات برند سهم بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد و برای كسب و كار راه حل‌هایی را مطرح می‌نماید و حتی تبدیل به حیثیت و تمامیت یك سازمان شده و باعث جذب نیرو و حفظ سهامداران آن سازمان می‌شود و ارزش آفرینی می‌نماید.
نریمان خالصی - مدیر محصول مادربرد شركت سازگار ارقام
شاید تمام ما بارها و بارها از واژه برند استفاده كرده باشیم و یا در جاهای مختلف كلمه (برند) را شنیده باشیم و شاید هم این واژه را به صورت نابجا و اشتباه مورد استفاده قرار داده و یا برای ما در جای نادرست و به غلط بكار برده باشند.
یك برند همانطور كه مشخص است فقط یك نام نیست، بلكه یك نشانه، نماد و یك الگوی گرافیكی است كه نشانگر اهداف، برنامه‌ها و خط مشی‌های سازمان‌هاست.

برندها نام یا نمادهایی هستند كه با هدف فروش و معرفی كالاها و خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرند و شکل‌دهنده ارتباطات و تعاملات بنگاه‌های اقتصادی و مصرف‌کنندگان و جامعه مصرفی می‌باشند.
یك برند تجاری در هنگام تولد و شکل گرفتن می‌تواند باعث موفقیت و یا عدم موفقیت یك كالا یا سازمان و بنگاه اقتصادی گردد، برند قدرتمند و موفق باعث مطرح شدن و توسعه سازمانی می‌گردد و همچنین نمایانگر راه و روش و نوع فعالیت‌های كلان سازمان است.

برندهای برتر می‌توانند احساسات، هیجانات و روح مصرف‌كنندگان را تحت تاثیر قرار دهند و باعث فروش و موفقیت یك كالا شوند که البته حالت برعکس این موضوع نیز صادق است، مصرف‌كنندگان در طول زمان به برندها اعتماد می‌کنند و آن را به دیگران نیز پیشنهاد می‌دهند.
هدف از ایجاد یك برند حتی شاید چیزی فراتر از فروش كالا و عرضه خدمات باشد و گاهی اوقات برند سهم بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد و برای كسب و كار راه حل‌هایی را مطرح می‌نماید و حتی تبدیل به حیثیت و تمامیت یك سازمان شده و باعث جذب نیرو و حفظ سهامداران آن سازمان می‌شود و ارزش آفرینی می‌نماید.

یك تفاوت میان محصول و برند وجود دارد، كه در حقیقت محصول چیزی است كه در كارخانه تولید می‌گردد و برند موردی است كه توسط مصرف‌كنندگان شناسائی و خریداری می‌شود.
نکته قابل توجه اینکه بعد از ایجاد و خلق یك برند این رفتار و چگونگی عمل سازمان است كه به موفقیت و یا عدم موفقیت برند می‌انجامد، تمامی عملكردها و فعالیت‌های یك سازمان و نحوه جهت‌گیری آن سازمان می‌تواند به محبوبیت و یا كم رنگ شدن یك برند منجر شود.

در دنیای امروز و با گسترش اطلاع‌رسانی هر حركت و تصمیم‌گیری سازمان توسط برند آن سازمان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و موفقیت‌ها و شكست‌های سازمان با برند آن سازمان نمایان می‌شود، امروزه برند یا همان نام تجاری سرمایه بسیاری از كسب و كارها محسوب می‌گردد و ارزش و اعتبار نام تجاری یک شرکت چندین برابر ارزش دارایی‌های مشهود و قابل رویت آن است. از سوی دیگر برند یك حركت ذهنی و روحی است كه باید در ذهن مصرف‌كنندگان، خریداران، سهامداران، كاركنان و كاربران قرار گیرد.
برندها دارای ماهیت اجتماعی هستند و آن برندی موفق است كه افراد اجتماع نسبت به آن حس تعلق و مالكیت داشته باشند و آن برند را از آن خود بدانند و برای آن برند از همه نظر تلاش نمایند، بسیار دیده شده است که افراد جامعه ناخود آگاه یا برای جلب توجه دیگران تبدیل به بازاریابان رایگان برندها می‌گردند و بدون داشتن منافع مادی اقدام به تبلیغ و مطرح نمودن یک یا چندین برند خاص می‌نمایند.

مطلبی که باید مدنظر داشت این است که امروز دیگر برندها متعلق به یك گروه خاص، یک ملت و یا یك كشور نیستند بلكه به تمام مردم و به عبارت دیگر به تمام جامعه مصرفی جهان تعلق دارند و عاملی برای انتقال فرهنگ و دانش یك ملت به ملت‌های دیگر می‌باشند و می‌توان از آنان به عنوان سفرای فرهنگی نام برد.
برندها معمولاً از تجربیات، شنیده‌ها، مكان‌ها و موقعیت‌های خاص، شهرها، اسامی افراد و گروه‌ها، سیاست‌های سازمان و تعلقات خاطر به وجود می‌آیند و به بازار عرضه می‌شوند.

امروزه شاهد آن هستیم که تولیدکنندگان و کارخانه‌های بزرگ دنیا اقدام به خرید برندها می‌نمایند و محصولات خود را با نام آن برند و یا بصورت ترکیبی از نام خود و برند خریداری شده به بازار عرضه می کنند تا سهم بازار را حفظ کرده یا گسترش دهند به عنوان مثال می توان به خرید برند Ferrari توسط Acer برای ارائه نوت‌بوک، خرید برندGIORGIO ARMANI توسط SAMSUNG جهت فروش هر چه بیشتر و پرسودتر موبایل‌های خود یا خرید نام تجاری Lamborghini به وسیله شرکت ASUS برای فروش نوت‌بوک‌هایش یا همکاری شرکت Electronic Arts با برند JEEP برای تولید بازی‌های رایانه‌ای یا استفاده NOKIA از برند VERSACE و یا موارد مشابه دیگر که در زمان خود نیز بسیار موفق و برای شرکت خریدار برند نیز سودآور بوده است اشاره نمود.

در ادامه می‌توانیم بعضی از برند‌های معتبر در دنیا فناوری اطلاعات و چگونگی شکل‌گیری و تولد آنان را بررسی نمائیم:

برند Apple که به معنی سیب است به دلیل علاقه استیو جابز مؤسس و بنیانگذار شركت اپل، به میوه سیب تبدیل به نام شركتش گردید و نام شرکت اپل نامگذاری شد، Adobe اسم رودخانه‌ای بود كه از پشت منزل مؤسس آن، جان وارناك، عبور می‌كرد، Google (گوگل) در ریاضی نام عدد بزرگی است كه تشكیل شده است از عدد یك با صد تا صفر جلوی آن، مؤسسین سایت و موتور جست‌وجوی گوگل برای رسیدن به این تعداد اطلاعات (یعنی یك گوگل اطلاعات) و در حقیقت آینده کاری خود این نام‌گذاری را انجام دادند، Cisco مخفف شده كلمه سان فرانسیسكو است كه شرکت در ابتدا در آنجا بنا گردید، HP که توسط دو نفر به‌نام‌های بیل هولت و دیو پاكارد تأسیس شد از نام آنها مشتق شده است. این دو نفر برای اینكه شركت هولت پاكارد یا پاكارد هولت نامیده شود مجبور به استفاده از روش قدیمی شیر یا خط شدند و نتیجه هولت پاكارد بدست آمد، INTergrated Electronics و Intel از آنجایی كه این شركت از ابتدای تأسیس با هدف و روند کاری ساخت مدارات مجتمع ایجاد شد نام آن را Intel از تلفیق بالا نهادند، SONY از كلمه لاتین Sonus به معنای صدا مشتق شده است، Xerox از آنجا که كلمه Xer در زبان یونانی به معنای خشك است و این برای تكنولوژی كپی كردن خشك در زمانی كه اكثرا كپی كردن به روش‌های فتوشیمیایی انجام می‌گرفت فوق‌العاده حائز اهمیت بود نام شرکت را زیراکس به معنی کپی با روش خشک نهادند، Microsoft نیز مخفف کلمات Microcomputer Software است. دلیل نامگذاری شركت به این اسم آن است كه بیل گیتس مؤسس شركت، آن را با هدف برنامه‌نویسی و توسعه نرم‌افزارهای مایكروكامپیوترها تأسیس كرد و به همین دلیل نام آن را Microsoft نامید.

بعضی از برندها دارای یك هویت و شخصیت می‌شوند و موقعیتی بسیار بالا و فراگیر در جامعه پیدا می‌نمایند و در حقیقت جریان‌ساز نیز می‌شوند. به عنوان برترین برندهای دنیا می‌توان از برندهای كوكاكولا، مایكروسافت، نوكیا، تویوتا، والت دیزنی، مك دونالد، مرسدس بنز و.... نام برد.

آنچه كه بیش از پیش اهمیت نام‌های تجاری را سبب می‌گردد حركت جوامع مصرفی به سمت مُدگرایی، ایجاد تمایز و شخصیت از طریق نام‌های تجاری است به طوری‌كه این موضوع به عنوان یك بحث جدید علمی و اجتماعی در رشته‌های جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی و روان‌شناسی مورد مطالعه قرار گرفته و دولت‌ها و نظام‌ها را نسبت به خود حساس کرده است.
یك مبحث مهم و اساسی در زمینه برند و برندینگ، برند الكترونیكی یا (E-BRAND) است كه روش جدید برای ساختن علامت و نشان تجاری برای سازمان‌ها به روش همه چیز با یك كلیك One click است كه از مشخصه‌های اساسی و جدید تجارت الكترونیكی می‌باشد.

E-BRAND نشانگر هویت و تمامیت یك سازمان در محیط وب و دنیای مجازی می‌باشد.
در دنیای الكترونیكی و به تبع آن تجارت الكترونیكی امر خرید و فروش به آسانی در هر زمان و هر مكان امکان‌پذیر می‌باشد و دسترسی گسترده و شفاف به اطلاعات از مزایای تجارت الكترونیكی و مجازی است و در کنار موارد و مزایای فوق پیچیدگی‌های خاص خود را نیز دارد و تخصص‌های مربوطه را می‌طلبد. برای اینكه بتوان كاربران و مخاطبان اینترنت را تبدیل به مشتری و خریدار نمود بایستی طراحان و پیاده‌سازان E-BRAND دقت نظر داشته باشند و با ایجاد یك محیط تعاملی و جذاب و در عین حال كاربر پسند به مطرح و معرفی كردن برند در فضا و محیط اینترنت به پردازند. ویژگی‌هایی همچون كاربر پسند بودن، سادگی، ارتباط صمیمانه، سرگرمی، جذابیت و ماندگاری در یك برند الكترونیكی (E-BRAND ) بسیار مهم و حیاتی می‌باشند.

امروزه با استفاده از دنیای الكترونیكی و امكانات اینترنتی می‌توان E-BRAND را رقیبی جدی برای سیستم برند سنتی دانست.
در دنیای و عصر رقابتی امروز بازار به سمت جلب رضایت كامل مشتری و بهینه كردن زنجیره تامین و ارائه كالا پیش می‌رود و بازاریابی و تبلیغات كه توسط برند امکان‌پذیر است و در حقیقت معرفی می‌گردد، از اركان بسیار مهم برای موفقیت سازمان‌ها در كسب سهم بازار جهانی می‌باشند.

در فضای اینترنت و كسب كار جهانی E-BRAND های زیادی شكل گرفته و توسعه یافته‌اند و بسیاری از سازمان‌ها تجارت خود را از حالت سنتی به شکل جدید و دنیای اینترنتی انتقال داده‌اند.

از ایجاد هر برند، مهمترین مسئله افزایش و یا حفظ وجوه برند است كه سازمان با تثبیت آن در ذهن مشتریان، تبلیغات و تداوم تولید، نوآوری و خلاقیت مداوم، نظارت بر كیفیت محصول و خدمات ارائه شده، بازاریابی و پخش صحیح محصول بایستی در حفظ محبوبیت و مطرح شدن برند خود كوشش نماید، و این مهم با استفاده از سیاستگذاری بر روی E-BRAND و راه و روشهای الكترونیكی ثمر بخش تر خواهد بود و نتایج بهتری را برای سازمانها خواهد داشت.
کلیدها , برند , ایران , جهان


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


کدام بانک را به دوستان خود توصیه می‌کنید؟
 


نتایج نظرسنجی
 

ویوان نیوز با همکاری لوکوپوک در یک طرح مشترک اقدام به تهیه قیمت روز کالا و خدمات در 9 گروه کرده است. از این پس شما می توانید با رجوع به هر یک از بخش های زیر قیمت و امکانات کالاهای مورد نظر خود را مشاهده و مقایسه کنید.

توجه: در صورت تمایل به معرفی قیمت کالا ها و خدمات خود در این طرح می توانید تقاضای خود را به نشانی info@vivannews.com ارسال فرمایید.