۱۳۹۷ دوشنبه ۲۵ تير ساعت: 9:31 صبح 7/16/2018
نقش بازیگران صورت‌های مالی بانک‌ها
وضعیت بانک‌ها و موسسات اعتباری در چند ماه اخیر از چند منظر در معرض توجه ویژه قرار گرفته است. نخست اینکه تابستان، موعد مجامع بانک‌هاست و دوم، موضوع موسسات اعتباری غیرمجاز و تعیین تکلیف سپرده‌ها، آنها را در بین اخبار پربازدید قرار داده بود.
اثرات منفی و رفتاری "مال‌ها"
مال‌ها یا مجتمع‌های تجاری چندمنظوره اگرچه این روزها به دلیل تنوع و تمرکز کالا،دسترسی آسان،جذابیت بصری و ارائه خدمات لوکس مورد استقبال اقشار مختلف جامعه قرار گرفته‌اند، اما یک آسیب‌شناس اجتماعی معتقد است اثرات منفی این فضاها بر جامعه بیشتر است و جامعه را به سوی مصرف گرایی سوق می‌دهد.
چرا تاکسی آنلاین ارزان است؟
افزایش ضریب نفوذ ۲ استارت‌آپ در بخش حمل‌ونقل مسافران درون‌شهری در دو سال گذشته منجر به ایجاد ابعاد جدیدی از تقابل طیف سنتی برای حذف آنها از بازار شده است. در جدیدترین اقدام، اتحادیه تاکسیرانان از این دو شرکت رقیب، در زمینه ارائه خدمات تاکسی اینترنتی‌ آنلاین به‌دلیل ارزان‌فروشی یا دامپینگ قیمتی به شورای رقابت شکایت کرده‌ است. شکایتی که البته شنیده ها حاکی از رد شدن آن از سوی شورای رقابت است و به زبان ساده یعنی اسنپ و تپسی قرار نیست گران شوند.
آرشیو
چگونه باید در گوگل تبلیغ کرد؟
تبلیغات در گوگل اصلی‌ترین منبع درآمد شرکت گوگل است.
بازاریابی آنی به شیوه شامپو «پنتن»
از خانه خارج می‌شوید و قصد دارید شام را خارج از خانه بخورید. اما هنوز تصمیمی برای رستوران مقصد خود نگرفته‌اید. موبایل را برداشته و به عنوان مثال، «غذاهای ایرانی» با فاصله 5 کیلومتری خود را جست‌وجو می‌کنید. در این حالت، فهرستی از رستوران‌هایی را مشاهده خواهید کرد که آماده‌اند روی تصمیم آنی شما اثر گذاشته و یک وعده غذایی را در خدمت شما باشند.این تغییر در شیوه رفتاری، ناشی از پیشرفت‌های فناوری است.
چطور تشخیص دهیم محیط کارمان سالم است یا ناسالم؟
مدتی است که دچار تردید شده‌ام و نمی‌دانم استعفا بدهم یا نه. حقوقم ناچیز است و مزایای چندانی دریافت نمی‌کنم اما مشکلم حقوق و مزایا نیست. مشکل اینجاست که رئیس واحد ما، فاقد مهارت‌های مدیریتی است. خودش اجازه دارد همه قوانین را زیر پا بگذارد، اما اگر یکی از ما دست از پا خطا کنیم، با ما به‌شدت برخورد می‌کند. من مجبورم در طول هفته ۱۰ تا ۱۲ ساعت اضافه‌کاری کنم، آنهم بدون حقوق، چون تعداد کارکنان کم و حجم کارها زیاد است. جابه‌جایی نیروها در واحد ما بسیار بالاست. واحد ما دوازده کارمند دارد اما سابقه کار من از همه بیشتر است.
آرشیو
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۹۶ بيست و دوم مرداد :تاریخ انتشار 47254 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 5232 :بازدید

انتقاد روزنامه اعتماد از عملکرد صداوسیما در پخش آگهی های تبلیغاتی

رییس انجمن سکته مغزی ایران در بیانیه‌ای نسبت به تبلیغ درمان سکته مغزی با زالو که مدتی است از تلویزیون پخش می‌شود، واکنش نشان داد و اعلام کردکه: «اخیرا خبر و تفصیلاتی در مورد استفاده از زالو در درمان سکته مغزی حاد به شکلی وسیع از سیما پخش شده است. تبلیغ این روش ثابت نشده، قبل از هر نوع مطالعه سلامت و تاثیر، آن هم با این وسعت در تضاد کامل با سیاست‌های اعلام شده وزارت بهداشت است.»
روزنامه اعتماد نوشت:رییس انجمن سکته مغزی ایران در بیانیه‌ای نسبت به تبلیغ درمان سکته مغزی با زالو که مدتی است از تلویزیون پخش می‌شود، واکنش نشان داد و اعلام کردکه: «اخیرا خبر و تفصیلاتی در مورد استفاده از زالو در درمان سکته مغزی حاد به شکلی وسیع از سیما پخش شده است. تبلیغ این روش ثابت نشده، قبل از هر نوع مطالعه سلامت و تاثیر، آن هم با این وسعت در تضاد کامل با سیاست‌های اعلام شده وزارت بهداشت است.»


پرسشی كه  طرح می‌شود این است كه وظایف صداوسیما در امور كشور چگونه است؟ اگر یك گروهی مدعی هستند كه سكته مغزی را از طریق زالو انداختن درمان می‌كنند، كدام مرجع رسمی باید این ادعا را تایید و سپس اجازه تبلیغ آن را بدهد؟ هنگامی كه چنین تبلیغی از صداوسیما منتشر می‌شود، طبیعی است كه مردم ببیننده آن، ادعای مذكور را تایید شده تلقی كنند و برای درمان به این شیوه اقدام كنند و هزینه زیادی را متقبل شوند و اگر در عین حال هیچ درمانی هم نصیب مردم نشود، در این صورت خسارت این كار به عهده كیست؟

البته روشن است كه زالو انداختن اگر درمان هم نكند، بعید است كه خسارت جانی و بدنی خاصی ایجاد كند، لذا به نظر می‌رسد كه آگهی‌دهنده آن قدر زرنگ بوده كه شیوه‌ای درمانی را پیشنهاد كند كه هم هزینه زیادی نداشته باشد تا بیمار و همراه او را نسبت به نتیجه‌بخش نبودن درمان عصبانی كند و هم اینكه عوارض جدی مهمی نخواهد داشت كه كار آنان را به دادگاه بكشاند. البته ما نمی‌دانیم كه این كار برای درمان آن بیماری موثر است یا خیر؟

وظیفه ما نیز نیست كه در این زمینه تحقیق كنیم. وظیفه رادیو و تلویزیون هم نیست، صلاحیت و امكانات انجام آن را هم ندارند. این كار فقط در صلاحیت مرجع مربوط در نظام بهداشتی و درمانی كشور است. پس چرا صداوسیما بدون اخذ چنین مجوزی اقدام به انتشار چنین خبر یا تبلیغ این آگهی می‌كند؟ بگذریم از اینكه آگهی و تبلیغات در امور پزشكی مجوزدار نیز محل اشكال است چه رسد به موردی كه اساسا مورد تایید نیز نیست.

بنابر این باید پرسید كه بازی كردن با احساسات و حتی سرمایه مردم به چه قیمتی و اصولا چرا انجام می‌شود؟ پاسخ را فقط می‌توان در تامین منابع مالی از طریق آگهی‌دهنده توجیه كرد. طبیعی است كه همه می‌دانند آگهی‌دهنده فقط جزو كوچكی از درآمد خود را برای تبلیغ آگهی خود صرف می‌كند بنابراین ده‌ها برابر هزینه آگهی را باید از جیب مردم بیمار در آورد تا بخشی از آن را نصیب صداوسیما كند. معنای این كار چیست؟

تبلیغ یك ماده خوراكی یا كالای مشابه دیگر معنای روشنی دارد كه مسوولیت تحت تاثیر قرار گرفتن آن با خود مخاطبان و بینندگان است، ولی مسوولیت این تبلیغ به عهده تبلیغ‌كننده و رسانه مربوط است. به ویژه برای خانواده‌های بیمار كه حاضر به هزینه كردن برای درمان بیمار خود هستند، استفاده از هر شانسی ولو با احتمال اندك نیز مهم است.


همان‌طور كه گفته شد شاید این كار جز امیدوار شدن بیهوده و پرداخت مبلغ خاصی از جیب خانواده بیمار عوارض دیگری نداشته باشد. ولی تبلیغ برای موسسات اعتباری غیرقانونی و اخذ پول‌های كلان از آنها را چگونه می‌توان توجیه كرد؟ موسساتی كه با پرداخت بخش بسیار كوچكی از سرمایه‌های جمع‌آوری شده مردم از طریق صداوسیما خود را جا انداختند و با وجود مخالفت‌های بانك مركزی به این كار خود ادامه دادند و حتی پا را فراتر گذاشتند و برنامه‌های ویژه را با حمایت آنان تولید و پخش كردند و مجریان این برنامه‌ها هدایای ده‌ها و صدها میلیونی از این موسسات غیرقانونی گرفتند و سپس با تركیدن حباب آنها و ورشكستگی، مردمی كه در آنجا پس‌انداز كرده بودند دچار خسارت‌های كلان شدند.

جالب اینكه در این مرحله به جای آنكه به صداوسیما معترض شوند، به بانك مركزی اعتراض كردند و صداوسیما نیز محل انتشار اخبار این جماعت شد و كسی هم نپرسید كه چرا و با چه مجوزی چنین مراكزی را كه غیرقانونی بود تبلیغ كردند و جا انداختند. وقتی كه برای پیش‌فروش یك واحد آپارتمانی باید مجوز گرفت تا كلاهبرداری رخ ندهد...

 

 چگونه برای جمع‌آوری سپرده‌های مردم كه فعالیتی پولی است و حاكمیتی بودن آن حتی از امور نظامی هم بیشتر است و باید صد درصد در نظارت دولت باشد، چنین بی‌محابا اقدام می‌كنند؟ همانطور كه گفته شد پاسخ فقط یك چیز است؛ كسب درآمد از طریق آگهی یا تولید برنامه با حمایت آگهی‌دهنده. وقتی كه رسانه‌ای در این سطح دچار این شكل اساسی شود، آنگاه كارآیی آن به زیر صفر سقوط خواهد كرد.  چه نهادی باید تصویر ایران را در جهان بهبود بخشد؟ به‌طور قطع مهم‌ترین و موثرترین نهاد، رسانه رسمی است. ولی رسانه‌ای كه در داخل كشور نیز از حیّز انتفاع ساقط شده، چگونه می‌تواند در خارج از كشور نفوذ و كارآیی داشته باشد؟ هدف از این تذكرات تضعیف كردن این نهاد مهم ولی در حال حاضر كم‌اثر نیست.

تضعیف رسانه ملی كم‌خطرتر از تضعیف نیروی نظامی ملی یا اقتصاد ملی نیست و چه بسا خطرناك‌تر هم باشد. رسانه ملی باید بپذیرد كه جایگاه آن به دلیل عملكردهای ناصواب بیش از آنچه انتظار می‌رود متزلزل و تضعیف شده است. تبدیل این رسانه به جمعی برای تامین بودجه و تبلیغ كالاهای عجیب و غریب در برنامه‌های پربیننده و از زبان مجریان آنها، رفتاری غیرصادقانه با مردم و مخاطب است. این جزء كوچكی از ایرادات به این رسانه است. شاید ضروری باشد كه سمیناری اساسی از صاحب‌نظران رسانه‌ای تشكیل و نظرات آنان را درباره وضعیت صداوسیما جویا شوند. ظاهرا نسبت به هیچ نهادی به اندازه صداوسیما درباره ناكارآمد بودن آن اتفاق‌نظر وجود ندارد و نیز هیچ نهادی نیز كمتر از صداوسیما آماده تغییر نیست!!


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


کدام بانک را به دوستان خود توصیه می‌کنید؟
 


نتایج نظرسنجی
 

ویوان نیوز با همکاری لوکوپوک در یک طرح مشترک اقدام به تهیه قیمت روز کالا و خدمات در 9 گروه کرده است. از این پس شما می توانید با رجوع به هر یک از بخش های زیر قیمت و امکانات کالاهای مورد نظر خود را مشاهده و مقایسه کنید.

توجه: در صورت تمایل به معرفی قیمت کالا ها و خدمات خود در این طرح می توانید تقاضای خود را به نشانی info@vivannews.com ارسال فرمایید.