۱۳۹۶ سه شنبه ۳۱ مرداد ساعت: 3:34 صبح 8/23/2017
تلویزیون آنلاین یا همان تلوبیون چقدر در ایران طرفدار دارد؟
امروز سرعت پیشرفت تکنولوژی تا حدی بالاست که در بسیاری از موارد از امکانات جدیدی که فراهم شده خبر نداریم اما البته همیشه هستند جوانان کنجکاو و باهوش که از آخرین فناوری‌های روز دنیا بهترین استفاده را می‌کنند.
وظایف و مسوولیت‌های سه گانه مدیر مالی
در عصر رقابت و تغییر و تحول، شرکت‌هایی موفق هستند که برنامه‌های بی هدف و تشریفات زائد را کنار بگذارند و درعوض، با برنامه‌ریزی منطقی، فعالیت‌ها را سازماندهی و با شاخص‌های هوشمندانه و کلیدی عملکرد را نظارت و کنترل کنند.
موانع جهش دیجیتالی ایران
موسسه Arthur D.Little یک شرکت مشهور در زمینه مشاوره در حوزه‌های نوآوری، استراتژی و‌ مدیریت است که در 1909 در بوستون آمریکا پایه‌گذاری شد. این شرکت اخیرا گزارشی درباره صنعت مخابرات ایران منتشر کرده که از سوی چهارنفر از تحلیلگران این شرکت (عمدتا مرتبط با بخش خاورمیانه این شرکت) تهیه و تدوین شده است. مطلب پیش‌رو خلاصه‌ای از بخش نخست این گزارش است که با عنوان «صنعت مخابرات ایران در آستانه جهش» حدود یک ماه قبل منتشر شده است.
آرشیو
استراتژی مناسب برای رشد موفقیت‌آمیز شرکت‌ها در آینده مبهم
شرکت کداک به عنوان مورد کلاسیکی از یک رهبری صنعتی که در پیش‌بینی برای تطابق با آینده‌ دیجیتال شکست‌خورده، زبانزد شده است.
چرا 90 درصد استارت‌آپ‌ها شکست می‎خورند؟
بیشتر استارت‌آپ‎ها شکست می‌خورند و عمر آنها اغلب کم است. یک استارت‌آپ معمولی به‌طور متوسط ۲۰ ماه فعالیت می‎کند و تا بسته شدن کامل درهایش حدود 3/1 میلیون دلار زیان مالی متحمل می‎شود. بنابراین چه فرمول موفقیتی را می‌توانیم برای این کسب‎وکارهای نوپا که در آغازین سال‎های‎ فعالیت خود با شکست مواجه می‏شوند، پیدا کنیم؟
چگونه در جلسه مصاحبه مستاصل به نظر نیاییم؟
مدتی است که کار خود را از دست داده‌ام و به دنبال یک شغل مناسب هستم اما به قدری در مضیقه مالی‌ام که گاهی اوقات دچار استیصال می‌شوم.
آرشیو
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۹۶ بيست خرداد :تاریخ انتشار 46965 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 8321 :بازدید

طرحی برای عبور از بحران

دو هفته پس از اعلام رییس کل بانک مرکزی برای ادغام بانکها،کارشناسان توصیه می کنند که بانک مرکزی باید پیش از هر تصمیمی نسبت به کافی بودن منابع و خط اعتباری برای پوشش کسری های احتمالی آماده باشد.

نگار احمدی: آیا با ادغام بانك ها مشكلات بازار پولی کشور حل خواهد شد؟ درست دو هفته پیش ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی از برنامه این بانک برای ادغام بانکهای کشور خبر داد.اگرچه او پیش از این هم تلویحا درباره ادغام بانکها سخن گفته بود،اما موضوع چندان باز نشده بود.حتی سیف سال گذشته گفته بود که این برنامه فعلا در دستور کار بانک مرکزی نیست و اگر قرار باشد اجرایی شود،سال اجرای آن 97 خواهدبود. حالا به سال 97 رسیده زمزمه های آن به گوش می رسد.

پیش درآمد برنامه بانک مرکزی برای ادغام بانک ها به زمستان سال گذشته باز می گردد.زمستانی که برای بانکها روزهای طولانی داشت.از شهریور سال گذشته بسیاری از بانکها به منظور تدوین صورت های مالی خود بر مبنای استاندارد IFRS  نمادهای خود را در بورس بسته بودند.بانک مرکزی به آنها طی چند مرحله فرصت داد تا پس از تدوین صورت های مالی جدید  و ارایه آن به بورس می توانند نمادهای خود را در بورس بازکنند.

آخرین فرصت آخر اسفند 95 بود؛برخی بانکها که نمادشان را باز کردند،زیان های میلیاردی دیدند،مثل بانک ملت که 3600 میلیارد تومان  از سرمایه اش را به محض باز کردن نمادش در بورس از دست داد.اما برخی بانکها هم تا آخرین روزها مقاومت کردند.بانکهایی که صورت های مالی شش ماه قبل از بسته شدن نماد آنها نشان می دهد که وضعیت چندان خوبی ندارند.

حالا بانک مرکزی تصمیم گرفته که بانکهایی که تمکین نکرده اند را ادغام کند.سیف گفته است:« هدف ما این است که بتوانیم نسبت های مالی در صورت‌های مالی بانک‌های ایرانی را به نسبت‌های روز بانکداری دنیا نزدیک کنیم که در این حالت مهم‌ترین موضوع نسبت کفایت سرمایه بانک‌ها است  و برای تامین آن چند راه وجود دارد؛ اینکه سرمایه آورده خود را افزایش دهند،  سهام جدید در بورس عرضه کنند و یا اینکه تصمیم بگیرند با یکدیگر ادغام شوند.وقتی بانک‌ها با یکدیگر ادغام می‌شوند، صرفه‌جویی قابل توجهی برای آنها به همراه خواهد داشت، چراکه قیمت‌ تمام شده و  هزینه خدمات آنها کاهش می‌یابد. از سوی دیگر برخی از هزینه‌های دیگر از جلمه هزینه‌های مربوط به شعب کاهش می‌یابد چرا که وقتی دو بانک با یکد یگر ادغام می‌شوند، دیگر دلیلی برای وجود دو شعبه از آن در یک خیابان وجود ندارد. در این حالت می‌توانند یکی از شعب را تعطیل و آن را در جای دیگری توسعه دهند.»(اینجا)

خط اعتباری برای ادغام های تازه

اگرچه تصمیم به ادغام بانك ها اساسا تصمیم خوبی برای استانداردسازی بانکها مطابق با شیوه های بانکداری دنیاست،اما کارشناسان اقتصادی می گویند،ادغام زمانی معنا دارد كه تعدادی بانک بزرگ خوب در کشور  وجود داشته باشد، تا بتوان بانك  هایی که عملکرد نامناسبی دارند را در بانک‌های خوب ادغام کرد.زیرا با این شیوه می توان امیداوار بود که مشكلات و دارایی های سمی بانك بد به مرور در عملكرد بانک خوب حل شود. این در حالی است که بررسی وضعیت بانک‌های کشور نشان می دهد، ترازنامه تعداد انگشت شماری از بانکها قابل دفاع  است كه میزان دارایی آنها هم برای این ادغام ها بسیار کوچک است.

البته توصیه کارشناسان این است که برای اجرای برنامه ادغام بانکها بهتر است که بانک مرکزی ابتدا یك خط اعتباری بسیار بزرگ به اندازه دارایی بانکهایی که مشکل دارند یا كسر بزرگی دارند، آماده شود تا اگر قرار است ادغام  اجرایی شود این خط اعتباری به کمک برنامه ادغام بیاید و با این برنامه پیش برود،در غیراینصورت نمی توان امیدوار بود که ادغام های که قرار است انجام شود، قابل دفاع و موفق است.

البته در این میان برخی ها هم  معتقدند ادغام باعث می شود که مالكیت سهامداران ارشد فعلی حفظ شود و در اداره بانک ادغام شده مشکلاتی ایجاد کند که البته بانک مرکزی حتما برای این مشکلات دستورالعمل هایی خواهد اندیشید.

یک نکته ابهام برانگیز

آیا ادغام می تواند موجب افزایش کفایت سرمایه بانکها شود؟ پاسخ به این سئوال با استناد به دیدگاه کارشناسان البته منفی است.چه آنکه به گفته آنان اساسا ادغام بانک های موجود منجر به بهبود ضریب كفایت سرمایه نمی شود. به این دلیل که ضریب كفایت سرمایه اساسا وقتی موثر است كه از آن به عنوان یك عامل بازدارنده ورود به بحران استفاده شود. 

سیستم بانکی ایران از طریق یک بازار بین بانکی بسیار عمیق به هم پیوسته است. در سال 94 این بازار شاهد دو هزار هزار میلیارد تومان معامله بین بانکی بوده که عدد بسیار بزرگی است. در واقع هر ساعت بخشی از منابع مالی جابجا می شود  و اگر کمبودی هم باشد یک بخش از دارایی بخش دیگر  قرض می گیرد و بازار بین بانکی همدیگر را پوشش می دهند. حتی اگر در جایی کل سیستم با کمبود منابع روبرو شود، بانک مرکزی می تواند از محل ذخایر خود این کسری را جبران کند.

اما وقتی بانکی بیش از اندازه در مبادلات روزمره خود به اصطلاح کم می آورد،دیگر تحمل آن برای نظام بانکی سخت می شود.از همین رو بانک مرکزی شاید در مقطع کنونی بهترین تصمیم را گرفته؛تصمیمی که طبق این ضرب المثل معروف ایرانی «جلوی زیان را از هرکجا بگیری منفعت است» می تواند مثمر ثمر باشد.

کارشناسان توصیه می کنند که اگر بناست که این تصمیم اجرایی شود،باید بانک مرکزی توجه داشته باشد که هرگونه ادغامی باید با توجه به ترازنامه بانکها اجرایی شود.زیرا هم اکنون سهم دارایی سمی در ترازنامه همه بانك ها به جز دو بانك  در مابقی یكسان است،

هرچند که در برنامه ادغام كاهش هزینه های شعب و امكان فروش اموال مازاد هم امکان پذیر می شود و این بخش هم می تواند به کمک بانکها برای جبران هزینه های آنها بیاید.

از همین رو قطعا در نظر گرفتن خط اعتباری برای کمک به این بخش ضروری است.البته با توجه به وضعیت ذخایر ارزی بانک مرکزی به نظر می رسد،ولی الله سیف با توجه به  اعتمادی که به این خط اعتباری دارد،قصد دارد این تصمیم را اجرایی کند.


اخبار مرتبط با این خبر

123
ردیفتیترتاریخ
1 استراتژی مناسب برای رشد موفقیت‌آمیز شرکت‌ها در آینده مبهم ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۹ مرداد
2 از مدیری خوب به مدیری بزرگ تبدیل شوید ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۹ مرداد
3 قدردانی از بانک صادرات برای حل مشکل پدیده شاندیز ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۹ مرداد
4 آیا بیمه بدنه برای بیمه‌گزار به‌صرفه است؟ ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۹ مرداد
5 اطلاعیه بانك آینده برای سپرده‌گذاران تعاونی افضل توس ۱۳۹۶ شنبه ۲۸ مرداد
6 رنو رتبه نخست بازار خودروهای وارداتی ایران را از آن خود کرد ۱۳۹۶ شنبه ۲۸ مرداد
7 بانک‌پاسارگاد از نفرات برتر آزمون سراسری تقدیر می‌کند ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۵ مرداد
8 افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی آپ از محل جذب سود انباشته ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۵ مرداد
9 صدور ۵۰ هزار کارت شهروندی برای ساکنان منطقه آزاد اروند ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۵ مرداد
10 نسل چهارم ضد آفتاب‌های سان‌سیف از راه رسید ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۴ مرداد
11 پایان مرداد ماه، آخرین فرصت برای افتتاح حساب قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک ملی ایران ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۴ مرداد
12 زندگی رویایی اینستاگرامرها از کجا می‌آید؟ ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۳ مرداد
13 شرکت پارس حیان از برند بایومارین رونمایی کرد ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۳ مرداد
14 پندهایی برای کنار آمدن با ترک خدمت کارکنان کلیدی ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۳ مرداد
15 مذاکره پرسپولیسی برای تغییر اسپانسر /ترابرد روی اپراتور رقیب! ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۲ مرداد
16 انتقاد روزنامه اعتماد از عملکرد صداوسیما در پخش آگهی های تبلیغاتی ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۲ مرداد
17 مدیریت کارکنانی از 5 نسل ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۲ مرداد
18 سرمایه‌ انسانی، منبعی برای نوآوری‌ و احیای استراتژیک سازمان ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۲ مرداد
19 ساخت اپلیکیشنی برای ارتباط بیشتر کارکنان با یکدیگر ۱۳۹۶ شنبه ۲۱ مرداد
20 برگزاری مجمع فوق‌العاده «رکیش» برای افزایش سرمایه ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۱ مرداد
123
تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


کدام بانک را به دوستان خود توصیه می‌کنید؟
 


نتایج نظرسنجی
 

ویوان نیوز با همکاری لوکوپوک در یک طرح مشترک اقدام به تهیه قیمت روز کالا و خدمات در 9 گروه کرده است. از این پس شما می توانید با رجوع به هر یک از بخش های زیر قیمت و امکانات کالاهای مورد نظر خود را مشاهده و مقایسه کنید.

توجه: در صورت تمایل به معرفی قیمت کالا ها و خدمات خود در این طرح می توانید تقاضای خود را به نشانی info@vivannews.com ارسال فرمایید.