۱۳۹۶ جمعه ۳۰ تير ساعت: 7:35 عصر 7/21/2017
موانع جهش دیجیتالی ایران
موسسه Arthur D.Little یک شرکت مشهور در زمینه مشاوره در حوزه‌های نوآوری، استراتژی و‌ مدیریت است که در 1909 در بوستون آمریکا پایه‌گذاری شد. این شرکت اخیرا گزارشی درباره صنعت مخابرات ایران منتشر کرده که از سوی چهارنفر از تحلیلگران این شرکت (عمدتا مرتبط با بخش خاورمیانه این شرکت) تهیه و تدوین شده است. مطلب پیش‌رو خلاصه‌ای از بخش نخست این گزارش است که با عنوان «صنعت مخابرات ایران در آستانه جهش» حدود یک ماه قبل منتشر شده است.
جنگ نرم شبکه‌های ماهواره‌ای علیه نظام بانکی کشور
اقتصاد ایران به شدت بانک محور است، به همین سبب سرنوشت بخش مهمی از اقتصاد کشور به سرنوشت بانک‌های ما گره خورده است. شریک دیگر این سرنوشت میلیون‌ها ایرانی هستند که اندوخته‌های خود را در بانک‌ها و موسسات اعتباری سپرده‌گذاری کرده‌اند تا از سودی که به دست می‌آورند، هم چرخ‌های زندگی خود را بهتر بچرخانند و هم این سود را به سپر محافظتی در برابر نرخ تورمی که حتی تک رقمی آن، قدرت خرید دارایی آنها را در گذر زمان کاهش می‌دهد، تبدیل کنند.
آسیب‌شناسی شراکت خارجی در خودروسازی ایران
خودروسازی ایران در حالی پس از توافق هسته‌ای و برجام، دور جدیدی از مشارکت‌های خارجی خود را آغاز کرده که قراردادهای جدید در بوته نقد قرار گرفته و اقشار مختلفی نسبت به آنها واکنش (چه مثبت و چه منفی) نشان داده‌اند.
آرشیو
شبکه‌های محبوب در فضای مجازی
نتایج یک نظرسنجی از رفتارشناسی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی نشان‌دهنده محبوبیت بالای تلگرام و اینستاگرام است. براساس این نظرسنجی دلیل اصلی استفاده از شبکه‌های اجتماعی جست‌وجوی مطالب است و در این میان زنان نسبت به مردان مطالب را با جدیت بیشتری دنبال می‌کنند.
روش‌هایی برای بازاریابی و فروش اپلیکیشن
اپلیکیشن نوعی نرم‌افزار کامپیوتر است که برای استفاده کاربر نهایی استفاده می‌شود. اکثر نرم‌افزارهایی که روزانه استفاده می‌کنیم، شامل این تعریف می‌شوند.
شبکه‌سازی ستون موفقیت همه کسب‌و‌کارها
این روزها ارائه برندها و در معرض قرار دادن محصولات و خدمات بسیار آسان‌تر شده است. همه اینها به لطف تبلیغات و از همه مهم‌تر شبکه‌سازی آسان ممکن شده که ارائه همه چیز را در اینترنت امکان‌پذیر ساخته‌اند.
آرشیو
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۹۱ سي و يکم تير :تاریخ انتشار 20748 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 46622 :بازدید

ساخت بازی رایانه ای صنعت پرسود این روزهای ایران

صنعت بازی‌های ایرانی در ۱۰ سال آیندهبه یكی از پر سودترین كسب و كارهای كشور تبدیل می‌شود؛ به لطف همکاری بنیاد بازی‌های رایانه‌ای با سازندگان و استقبال خوب مردم از آثار داخلی‌، شاهد بهترین دوران بازی‌سازی در ایران هستیم
صنعت بازی‌های ایرانی در ۱۰ سال آیندهبه یكی از پر سودترین كسب و كارهای كشور تبدیل می‌شود؛ به لطف همکاری بنیاد بازی‌های رایانه‌ای با سازندگان و استقبال خوب مردم از آثار داخلی‌، شاهد بهترین دوران بازی‌سازی در ایران هستیم
تا ۱۰ سال پیش ساخت بازی‌های سه بعدی در کشور رویایی دست نیافتنی به حساب می‌آمد اما حالا اوضاع به گونه‌ای پیش رفته که سازندگان داخلی حتی می‌توانند در بازار‌های خارجی هم تا حدودی عرض اندام کنند. در طول این ۱۰ سال اتفاقات زیادی در داخل مجموعه سازندگان ایرانی به وقوع پیوست تا ما به عنوان یک کشور تازه‌وارد در این زمینه بتوانیم در سطح بسیار بالاتری نسبت به همسایگان خود قرار گیریم. برگزاری دومین نمایشگاه بازی تهران بهانه خوبی بود تا ما پرونده‌ای را درباره نحوه ساخت بازی در ایران و تاریخچه ساخت آن تهیه کنیم.

بازی‌سازان آغاز می‌کنند
تاریخچه ساخت بازی‌های ایرانی به سال‌ها پیش باز می‌گردد‌؛ زمانی که دوستداران بازی داخلی به وسیله برنامه‌های مختلف دست به ساخت عناوین ساده و عموما فلش می‌زدند. در طول این سال‌ها بسیاری از عشاق بازی تصمیم به ساخت یک بازی کامل گرفتند اما مشکلات مالی و نبود نیروی کار با تجربه سبب شد بسیاری از این پروژه‌ها‌ در همان برزخ پیش‌تولید باقی مانده و سازندگان آنها هیچ‌گاه طعم عرضه یک اثر سه بعدی را نچشند. این مشکلات ادامه داشت تا اینکه چند تن از افراد نسبتا با‌سابقه در زمینه رایانه و گرافیک در استودیو هنری پویا دست به ساخت بازی با نام پایان معصومیت زدند. جرقه‌های ساخت این بازی در اواخر دهه ۷۰ زده شد هر چند سازندگان با توجه به کمبود امکانات مجبور شدند تا اوایل سال ۸۲ منتظر بمانند. تیم هنری پویا به رهبری پویا دادگر و با داشتن نزدیک به ۱۰ سازنده در آن هنگام مشغول به ساخت این اثر شدند؛ اثری که کار ساخت آن بیش از ۲ سال به طول انجامید و بیش از ۱۵ میلیون تومان هم از جیب سازندگان برای آن خرج شد. سازندگان برای ساخت این اثر از موتور عنوان محبوب کانتر استرایک‌(محبوب‌ترین بازی گیم‌های نت‌های ایران) استفاده کردند که در اصل خود نمونه بهبود یافته Quake engine یا id Tech ۲ بود. پایان معصومیت در نهایت سال ۸۴ و با قیمت ۲۵۰۰ تومان روانه بازار داخلی شد و توانست جوایز زیادی از جمله ۵ جایزه از جشنواره رسانه‌های دیجیتال دریافت کند. پس از این بازی بود که آثار سه بعدی دیگری همچون سرزمین گمشده و رانندگی در تهران وارد بازار شدند. تمامی ‌این بازی‌ها به عنوان نسل اول بازی‌های رایانه‌ای داخلی شناخته می‌شدند و با توجه به بی‌تجربگی سازندگان آنطور که باید و شاید از آنها استقبال نشد. چند سال گذشت و باز هم تیم هنری پویا با عرضه لطفعلی‌خان زند و شمشیر نادر به ترتیب در سال ۸۷ و ۸۸‌، بازی‌های رایانه‌ای داخلی وارد نسل دوم خود کرد. به نظر می‌رسید آثار نسل دوم از کیفیت بالاتری برخوردار باشند که با عرضه عنوان گرشاسب در سال ۸۹ شاهد نخستین عنوان داخلی بودیم که از کیفیتی در سطح آثار بین‌المللی برخوردار بود. ساخت گرشاسب در واقع زمینه‌ای شد برای آشتی مردم با بازی‌های تولید داخلی طوری که تا به امروز نزدیک به ۲۰۰ هزار نسخه از این بازی به فروش رفته است. میر مهنا‌، گاندو‌، مدافعان کربلا از جمله دیگر آثاری بودند که در نسل دوم بازی‌های رایانه‌ای عرضه شدند. در حال حاضر و با عرضه بازی سیاوش شاهد ورود به سومین نسل از بازی‌های داخلی هستیم که این چرخه می‌تواند با ورود بازی‌هایی همچون قسمت دوم گرشاسب‌، ترکمانچای‌، نیروهای فضایی و تعدادی دیگر تکمیل شوند.

از بازی‌باز بودن تا بازی‌ساز شدن
نخستین شرط برای بازیساز شدن‌، علاقه قبلی و پشتکار بسیار است زیرا در حال حاضر میزان هزینه‌ها و پول دریافت شده در این بخش به یک اندازه است.
این در حالی است که حتی بسیاری از سازندگان برای تامین بودجه خود مجبور هستند دست به کارهای جانبی همچون ساخت انیمیشن برای ارگان‌ها و نهاد‌های مختلف بزنند. دومین شرط داشتن تحصیلات نسبتا مرتبط با دنیای بازی است. رشته‌هایی همچون گرافیک‌، نرم افزار‌، سخت افزار‌، طراحی از جمله رشته‌های مرتبط با بازی‌های رایانه‌ای هستند. البته ساخت بازی‌های رایانه‌ای به شکلی است که بسیاری از داوطلبان در زمان استخدام شدن و به مرور زمان با نحوه ساخت آن آشنا می‌شوند و هیچ کدام از این موارد به صورت آکادمیک از طرف مکان یا ارگانی تدریس نمی‌شود. البته بهروز مینایی، رئیس بنیاد بازی‌های رایانه‌ای قول این را داده که تا سال آینده رشته تحصیلی بازیسازی در دانشگاه‌های سراسری و آزاد سرتاسر کشور تدریس شود.
اگر این مورد را کنار بگذاریم باز هم برای دوستداران بازی دو راه وجود دارد. نخست ثبت‌نام در کلاس‌های انستیتو ملی بازی‌سازی است. این مرکز فعالیت خود را از آبان ماه سال ۹۰ آغاز کرده و در حال حاضر برای ترم تابستان دانشجو می‌پذیرد. آخرین راهکار هم برای بازی‌سازی‌(که البته بهترین آنها هم هست) شرکت در کارگاه‌های مختلف بازی‌سازی است که هر چند هفته یک بار توسط سازندگان مختلف در تالارها و نمایشگاه‌های مختلف برگزار می‌شود. علاوه بر بازیسازان ایرانی بعضی از بازی‌سازان بزرگ خارجی هم تا به حال در این کارگاه‌ها شرکت کردند که به عنوان نمونه می‌توان از سازنده سری مشهور سیتلر نام برد که در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال حاضر شده بود.

مشکلات و کمبود‌ها
نبود ناشر برای سفارش بازی‌، هزینه‌های ساخت بالا و ضرر‌های عموم سازندگان سبب شده که ساخت بازی در ایران به کاری طاقت‌فرسا تبدیل شود. ساخت بازی به یك صنعت تبدیل نشده و همین موجب شده که عموم سازندگان از مشکلات مالی رنج ببرند. بسیاری از آنها مجبور هستند از جیب‌های خود هزینه ساخت بازی را پرداخت کنند. البته بنیاد بازی‌های رایانه‌ای حاضر شده بخشی از هزینه‌های ساخت بازی‌های دارای مجوز را بپردازد اما مشکل اینجاست که کمک هزینه‌های بنیاد در بسیاری از مواقع بسیار پایین‌تر از میزانی است که سازندگان به آن نیاز دارند. به طور مثال هزینه ساخت یک بازی خوب بیش از ۱۰۰ میلیون تومان است که بنیاد حاضر است تنها یک پنجم این مقدار را تقبل کند. دیگر مشکل اساسی سازندگان نداشتن تجربه کافی است که سبب شده ساخت و هزینه‌های بازی به مقدار قابل توجهی افزایش یابند. به طور مثال بازی سیاوش با هزینه ۲۵۰ میلیون تومان به عنوان یکی از پرهزینه‌ترین بازی‌های داخلی شناخته می‌شود که طبق گفته‌های مدیر پروژه آن حسن مهدوی‌اصل حدود نیمی ‌از این مبلغ به خاطر نداشتن تجربه کافی پرداخت شده است.. همانطور که پیش‌تر هم اشاره کردیم با توجه به نبود تجربه تقریبا تمامی ‌سازندگان تازه‌کار چند ماه نخست خود را به کسب تجربه می‌پردازند و تازه پس از آن است که در نقش سازنده بازی ظاهر می‌شوند. به همین خاطر است که ساخت پروژه‌های تیم‌های تازه تاسیس بیش از سه سال به طول می‌انجامد که این مدت برای سازندگان حرفه‌ای حداقل تا دو سال کاهش می‌یابد. آخرین مشکل بازی‌های ایرانی که ارتباط مستقیم با هزینه‌های گزاف بازیسازی دارد مربوط به موتور گرافیکی است. اولین وسیله برای ساخت بازی یک موتور گرافیکی است .ساخت موتور گرافیکی به صورت داخلی نه فقط کار بسیار سخت و دشواری خواهد بود بلکه نیاز به تجربه چندین چند ساله دارد. بیشتر سازندگان داخلی ترجیح می‌دهند یا بهتر است بگوییم مجبور هستند از موتور‌های آماده برای ساخت عناوین خود استفاده کنند. در اینجاست که با مشکل دیگری باز هم با نام هزینه‌های گزاف روبه‌رو می‌شویم. سازندگان برای خرید موتور‌های قدرتمند حداقل نیازمند به پرداخت مبلغی بیش از ۵۰۰ میلیون تومان هستند که همین موضوع سبب شده تمامی ‌آنها عطای این موتورها را به لقای آنها ببخشند. به این خاطر است که استودیو‌های داخلی مجبور به استفاده از موتور‌های ارزان قیمت یا مجانی خارجی می‌شوند که نه تنها از کیفیت ساخت بسیار پایینی برخوردارند بلکه مشکلات بسیاری برای سازندگان به وجود می‌آورند زیرا آنها مجبور هستند برای ساخت اثر مورد نیاز خود تغییرات زیادی در ادیتور موتور به وجود بیاورند.. خوشبختانه به تازگی با عرضه موتور ارزان قیمت و در عین حال کارآمدی همچون Unity کار ساخت بازی برای سازندگان بسیار راحت‌تر از پیش شده است. مبارزه در خلیج عدن جدیدترین عنوانی است که از این موتور استفاده کرده و به لطف آن می‌توانیم شاهد جذاب‌ترین FPS ای باشیم که تا به امروز در کشور ساخته شده است. دیگر راهکار برای این مشکل استفاده از موتور UDK است که در اصل یک نسخه مجانی از موتور Unreal Engine ۳ به حساب می‌آید و مخصوص سازندگانی است که توانایی خریداری این موتور را ندارند. البته سازندگان پس از عرضه بازی موظف هستند درصد مشخصی از فروش بازی را به استودیو Epic‌(سازندگان این موتور) تقدیم کنند.

بهترین بازی‌های ایرانی

مبارزه در خلیج عدن‌: هر چند تنها یک ماه از عرضه بازی مبارزه در خلیج عدن می‌گذرد اما این بازی طی همین زمان کوتاه توانسته به محبوبیت فوق‌العاده‌ای دست پیدا کند طوری که بسیاری این بازی را با نام Call of Duty ایرانی خطاب می‌کنند. مبارزه در خلیج عدن در حال حاضر به عنوان بهترین بازی اول شخص موجود در بازار داخلی شناخته می‌شود و به لطف استفاده از موتور Unity گرافیک آن یک سر و گردن از دیگر آثار هم سبک ایرانی بالاتر است.
هزینه ساخت‌: ۱۲۰ میلیون تومان
تعداد نسخه‌های به فروش رفته‌: ۱۵۰ هزار نسخه (نزدیک به ۵۰۰ میلیون تومان)
گرشاسب: گرز ثریت‌: سری رب النوع جنگ یکی از مشهورترین بازی‌های جهان است که در عین حال طرفداران پر شماری در ایران دارد. محبوبیت بالای این بازی در کشور سبب شد که استودیو فن‌افزار شریف دست به ساخت بازی بزند که المان‌های بسیاری را از عنوان مشهور سونی قرض گرفته است. داستان بازی حول محور گرشاسب ملقب به اژدها کش می‌چرخد که جزو اساطیر مشهور کشور به حساب می‌آید. به جرات می‌توان گفت گرشاسب تنها عنوانی است که قابلیت رقابت با آثار مشهور خارجی را دارد.
هزینه ساخت‌: ۳۰۰ میلیون تومان
تعداد نسخه‌های به فروش رفته‌: نزدیک به ۲۰۰ هزار نسخه‌(‌بیش از ۴۰۰ میلیون تومان)
سیاوش: پس از گرشاسب حالا نوبت به دیگر اسطوره مشهور ایران رسیده که وارد بازی‌های رایانه‌ای شود. سیاوش محصول تلاش‌های سه ساله استودیو بازی‌سازی سورنا است که به تازگی وارد بازار شده است. این بازی در سبک اکشن / نقش آفرینی دسته‌بندی شده و شباهت بسیاری به سری مشهور دیابلو دارد. این بازی با استقبال خوب دوستداران بازی در نمایشگاه بازی تهران روبه‌رو شد و انتظار می‌رود قسمت دوم آن هم طی دو سال آینده عرضه شود.
هزینه ساخت‌: ۲۵۰ میلیون
تعداد نسخه‌های به فروش رفته‌: نامشخص
منبع: کسب و کار


اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 پدیده‎ای مدرن به نام فضای اجتماعی‎کار ۱۳۹۶ شنبه ۱۷ تير
تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


استمرار همکاری گروه توسن و GRG Banking معرفی اپلیکیشن حملو؛ پیک موتوری آنلاین چطور می‌توانیم با ایوار به تور اروپا سفر کنیم؟ خرید از مارکت‌های بین‌المللی با کارت‌های یورکاردز تغییری در سبد درآمدی اپراتورها همایش بین‌المللی کلیدهای موفقیت در هلدینگ‌ها الزامات انتخاب سیستم گرمایشی مناسب چیست؟ چگونه بلیت هواپیما را با قیمتی پایین‌تر بخریم؟ اندروید مارشملو از آب‌نبات چوبی پیشی گرفت چگونه کش تلگرام را پاک کنیم؟ سایت آی پی امداد؛ راهنمایی برای خرید لوازم خانگی رانندگان اسنپ در تهران چگونه جذب می‌شوند؟ درآمد متخصصان علوم داده در دنیای IT با کمترین هزینه، بهترین پرواز را انتخاب کنید هشدار سازمان حمایت به متقاضیان پیش‌خرید خودرو رتبه اول و آخر بانک‌های بورسی در نسبت سرمایه آیا مایکروسافت در حال کشتن ویندوز 10 موبایل است؟ راه هایی برای کاهش مصرف باتری در گوشی های هوشمند چگونه پروازی ارزان به روسیه داشته باشیم؟ امکان خرید آنلاین بیمه از همه شرکت‌ها با اپلیکیشن «بیمیتو» فراهم شد
کدام بانک را به دوستان خود توصیه می‌کنید؟
 


نتایج نظرسنجی
 

ویوان نیوز با همکاری لوکوپوک در یک طرح مشترک اقدام به تهیه قیمت روز کالا و خدمات در 9 گروه کرده است. از این پس شما می توانید با رجوع به هر یک از بخش های زیر قیمت و امکانات کالاهای مورد نظر خود را مشاهده و مقایسه کنید.

توجه: در صورت تمایل به معرفی قیمت کالا ها و خدمات خود در این طرح می توانید تقاضای خود را به نشانی info@vivannews.com ارسال فرمایید.