۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۰ فروردين ساعت: 5:13 عصر 3/30/2017
شاخص بین المللی بیگ مک قدرت اقتصادی یک برند
کمپانی عظیم مک دونالدز به عنوان یک ابرقدرت درعرصه اقتصاد، تجارت و مدیریت همواره مثال زدنی بوده است. امروزه این غول تجاری در عرصه بین الملل، با دارا بودن حدود 36200 شعبه در 119 کشور جهان، بزرگ ترین رستوران زنجیره ای جهان است و روزانه 69 میلیون نفر در این رستوران ها غذا صرف می کنند.
نگاهی به یک پدیده؛ اقتصاد «تی‌شرت»ی
تفاوت دستمزد كارگران در كشورهای مختلف جهان، برای همگان امری آشكار است و میزان این تفاوت بر كسی پوشیده نیست، ولی صحبت بر سر ١٠ یا ٢٠ درصد اختلاف نیست، بلكه تفاوت دستمزد ٢، ٥، ١٠ یا ٢٠ برابری بین كشورهای غنی و فقیر را شاهد هستیم.
چگونه عید همسفر ویروس‌ها نشویم
با نزدیک‌شدن به فصل تعطیلات، بسیاری در تکاپوی آماده‌شدن برای سفرهای داخلی و خارجی هستند. این افراد با هدف‌های گوناگونی چون کسب تجربه جدید، آشنایی با فرهنگ‌های مختلف، طبیعت‌گردی، ملاقات خانواده و ... عازم سفر می‌شوند اما نیت سفر هر چه باشد در یک مورد مشترک است: آرامش و تجدید قوا.
آرشیو
چگونه رهبر کارآفرینی واقعی را شناسایی و استخدام کنیم؟
کارآفرینان به قهرمانان جدید جهان کسب‌و‌کار تبدیل شده‌اند. در دانشکده کسب‌و‌کار هاروارد، جایی که من طرح توسعه شغلی را مشاوره می‌دهم، حتی دانشجویانی که می‌خواهند به شرکت‌های بلوچیپ1 بپیوندند و هیچ قصدی برای شروع استارت‌آپ‌ ندارند، اگر کسی به آنها بگوید که آنها «کارآفرینانه» عمل نکرده‌اند، ممکن است این را بی‌احترامی قلمداد کنند. من دلیل این مساله را درک می‌کنم: کارآفرینی در بازار نیروی کار امروز به شدت ارزشمند است. شرکت‌ها در همه شکل‌ها و اندازه‌ها می‌خواهند به شدت نوآور و چابک دیده شوند و همه این ویژگی‌ها به‌طور سنتی به کارآفرینان نسبت داده می‌شود.
نقش حیاتی منابع انسانی در استفاده صحیح از زمان، استعداد و انرژی کارکنان
این روزها اهمیت و اثربخشی واحد منابع انسانی در کسب‌وکار به موضوعی داغ تبدیل شده است. اغلب انتقادهایی که راجع به عملکرد واحد منابع انسانی از سوی گروه‌های مختلف ابراز می‏شود، مواردی همچون ضعف در یاری‏رسانی به مدیریت کسب‌وکار، جذب و استخدام ناکارآمد استعدادها، فرآیندهای بی‏ثمر و ارتباطات غیرفراگیر... را در برمی‏گیرد.
تصمیم‌گیری مدیران موفق در قرن 21
برای موفقیت در هر بازه زمانی، داشتن ابزار به‌روز و کارآمد برای شرایط آن مقطع زمانی موضوعی حیاتی و اجتناب‌ناپذیر است.
آرشیو
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۹۰ سيزدهم آبان :تاریخ انتشار 10402 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 23304 :بازدید

راهنمای مصرف بهینه لوازم برقی در منزل بهینه کردن مصرف انرژی در وسایل خانگی

وسایل خانگی موجود همگی در ظاهر زیبا به نظر می رسند ولی در زمینه بهره انرژی و هزینه مصرفی می توانند تفاوت های اساسی با همدیگر داشته باشند و چه بسا وسیله ای با ظاهر زیبا بدترین انتخاب ممکن از نظر مصرف انرژی باشد. از طرفی صرفه جویی در مصرف انرژی به معنی صرفه جویی در هزینه نیز هست.
نکته: آلودگی میانگین تولید شده توسط یک خانه از مقدار مشابه اتومبیل بیشتر است.
این نکته به این دلیل است که انرژی مورد استفاده در خانه از نیروگاه هایی می آید که برای تولید برق از سوزاندن سوخت های فسیلی استفاه می کنند.سوزاندن سوخت فسیلی باعث آلودگی هوا از طریق دود، باران اسیدی و اثر گازهای گلخانه ای می شود.
چگونه لوازم خانگی بهینه در مصرف خریداری کنیم؟
انتخاب اندازه و سبک:
فضایی را که وسیله اشغال می کند را اندازه گیری کنید تا مطمئن شوید که خرید جدید شما با آن مطابقت دارد. بررسی کنید که فضای کافی برای خالی کردن در اتاق پس از قرار دادن وسیله در اتاق باقی بماند و همچنین در مورد برخی وسایل باید به فضای لازم برای تهویه و نیز نظافت توجه شود.
در نظر گرفتن قیمت خرید و نیز تخمین بهای انرژی مصرفی وسیله:
زمانی که تصمیم به خرید مدل یا مارک مشخصی می کنید حتما علاوه بر توجه و در نظر گرفتن قیمت خرید اولیه وسیله ، تخمینی از هزینه مصرف انرژی توسط آن وسیله را نیز داشته باشید. در بسیاری از موارد شما ممکن است با خریدن گران ترین وسیله که البته بهترین مدل از نظر مصرف انرژی است، بهترین صرفه جویی را در هزینه کرده باشید.
توضیح برچسب انرژی:
چسپاندن برچسب انرژی بر روی وسایل خانگی در ایران و سایر کشورها امری ضروری است. در استاندارد FTC که مربوط به کشور آمریکا است، این برچسب شامل تخمین میزان مصرف انرژی در سال می باشد و به مصرف کننده امکان مقایسه مدل های مختلف را می دهد. در ایران برچسب انرژی نموداری متشکل از تعدادی خطوط افقی رنگی که روی هم قرار دارند می باشد. این خطوط رنگی به ترتیب از بالا به پایین با حروف انگلیسی A، B، C، E، F، و G مشخص می شوند.
برپسپ انرژی
در این رتبه بندی نماد A دستگاه با بالاترین بهره انرژی را نشان می دهد که با نوار به رنگ سبز در بالاترین مکان قرار دارد و نماد G دستگاه با کمترین بهره انرژی را نشان می دهد که به صورت نوار قرمز رنگ در پایین ترین مکان نشان داده می شود.
انتخاب دستگاه با بالاترین بهره انرژی نه تنها از طریق کاهش انتشار کربن به محیط زیست کمک می کند بلکه به کاهش هزینه مالی شما کمک می کند.دستگاه های زیر از برچسب انرژی استفاده می کنند:
- یخچال
- فریزر
- یخچال فریزر
- ماشین لباس شویی/ ظرف شویی
- خشک کن
- اجاق گاز
- لامپ
برچسب انرژی به صورتی طراحی شده است که تعبیر آن آسان باشد و حداقل به چهار بخش جدا از هم تقسیم می شود:
1- جزئیات ویژه در مورد وسیله مانند شماره مدل
2- سطح انرژی وسیله مثلا سطح A
3- مصرف، بهره، ظرفیت و غیره بر اساس نوع وسیله
4- سطح نویز وسیله برحسب دسیبل
تولید کنندگان به صورت قانونی مجبور نیستند اطلاعات مربوی به نویز را در اختیار مصرف کننده قرار دهند ولی هرچه سطح پایین تری داشته باشد وسیله بی صدا تر خواهد بود.
نکات مربوط به بهینه کردن مصرف انرژی و کاهش هزینه در وسایل خانگی:
یخچال به تنهایی بزرگترین مصرف کننده برق در بیشتر خانه ها می باشد. در این قسمت چند راه ساده برای بالا بردن بهره آن ارائه می شود.
 • میزان درجه حرارت یخچال را برای فصول مختلف دوباره تنظیم کنید. تنظیمات یخچال را می توانید با قرار دادن یک دما سنج در ظرف آب و قرار دادن ظرف داخل یخچال برای مدت یک شب، آزمایش کنید. صبح روز بعد، دماسنج باید دمای 0 تا 4 درجه رانشان دهد.تنظیمات رو در صورت نیاز دوباره تنظیم کنید. معمولا باید در فصل زمستان دمای یخچال را پایین آورد. فریزر باید بین دمای17- تا 20- درجه باشد.
 • در طول فصل زمستان معمولا فضای فریزر استفاده نمی شود ولی یخچال همچنان برای سرد کردن فضای ان انرژی مصرف می کند. در این هنگام بطری های خالی شیر و سایر بطری های پلاستیکی را از آب پر کنید و در داخل فریزر قرار دهید، با این کار شما فضای داخل فریزر را برای سرد کردن آن انرژی مصرف می شود را کاهش داده اید.
 • یخچال هایی که پاک کردن (جدا کردن قطعات اضافی یخ از سطوح فریزرو ...) آنها به صورت دستی انجام می شود معمولا بهینه تر از مدل پاک کن اتوماتیک هستند، به شرطی که به درستی پاک کردن انجام شود. داخل فریزر باید از یخ خالی شود (با آب کردن یخ) زمانی که قطر یخ در آن به ¼ اینچ (حدود 6.5 میلی متر) رسیده باشد.
 • برای آب کردن یخ غذاهای فریزر از یک شب قبل از استفاده غذا را از فریزر بیرون آورده و در داخل یخچال قرار دهید. این کار باعث سرد شدن داخل یخچال می شود و باعث کاهش مصرف انرژی یخچال می شود.
 • قبل از قرار دادن غذا در یخچال اجازه دهید غذا سرد شود.
 • برای به حداکثر رساندن بازده، لوله های پشت یخچال را دو بار در سال تمیز کنید.
 • واشر پلاستیکی در یخچال را هر چند وقت یک بار بررسی کنید و مطمئن شوید که زدگی یا شکستگی ندارد و یا اینکه باقیمانده مواد غذایی باعث شوند در کاملا بسته نشود.
 • یخچال را هرگز نباید در کنار اجاق گاز، ماشین ظرف شویی و یا دریچه خروج هوای گرم قرار دهید.
 • دقت داشته باشید که یخچال در معرض نور مستقیم خورشید نباشد و همچنین نباید منافذ هوای اطراف یخچال مسدود شده باشد.
 • اگر یخچال شما دارای سویچ صرفه جویی انرژی (ضد عرق کردن) می باشد، باید در طول فصل تابستان سویچ روشن و در فصل زمستان خاموش باشد.
 • هرگز یخچال فریزر ضد برفک را در محیط های با دمای پایین تر از 15 روشن نکنید.
 • یخچال جدید خریداری می کنید؟ یک یخچال بزرگ و جادار بسیار بهینه تر از دو یخچال کوچک است. خود را از شر یخچال قدیمیتان خلاص کنید به جای اینکه با حفظ آن یخچال جدید و مشابهی (از نظر اندازه) تهیه کنید. به این ترتیب بزرگترین صرفه جویی ممکن در منزل خود را انجام داده اید.
برچسپ انرژی در یخچال
اجاق گاز:
 • از شعله هایی استفاده کنید که با اندازه ماهی تابه یا قابلمه متناسب باشد. در صورتی که شعله از اندازه قابلمه یا ماهی تابه بزرگتر باشد گرما از دست می رود و باعث اتلاف انرژی می شود.
 • از درب ماهی تابه و قابلمه استفاده کنید زیرا که باعث می شود با انرژی کمتری غذا پخت شود.
 • درجه حرارت اجاق را چک کنید و مطمئن شوید که کنترل اجاق به دقیقی صورت گرفته است.
 • مطمئن شوید که درب اجاق فر بدرستی بسته شده است و از باز کردن بی مورد آن خودداری کنید. هر بار که درب باز شود حدود 20 درصد از گرمای داخل فر تلف می شود.
 • چند دقیقه قبل از خارج کردن غذا از فر آن را خاموش کنید و اجازه دهید که غذا با استفاده از گرمای باقی مانده آماده شود. به این ترتیب میزان انرژی تلف شده به حداقل می رسد.
 • نور پیلوت و شعله در اجاق گازی باید به رنگ آبی باشد. اگر شعله به رنگ زرد است، پورت ها (لوله) را باید از ناپاکی پاک کرد. برای پاک کردن می توانید از لوله پاک کن استفاده کنید.
 • از مایکروویو استفاده کنید. مایکروویو تنها 1/3 تا ½ اجاق معمولی انرژی مصرف می کند.
 • مطمئن شوید که لباس ها به اندازه کثیف هستند که نیاز به شستشو داشته باشند. ماشین لباس شویی استاندارد 40 گالون آب در هر بار استفاده مصرف می کند. ساده ترین راه برای صرفه جویی در آب و انرژی در ماشین لباسشویی این است که کمتر از آنها استفاده کنید! بنابراین به روش هایی توجه کنید که باعث می شوند حجم لباس نیازمند شستشو کمتر شود و نیز روش هایی که شما می توانید بین هر بار شستشو از لباس خود بیشتر استفاده کنید، در حالی که همچنان تمیز باشند.
 • میزان آب و درجه شستشو در ماشین لباس شویی را با توجه به میزان بار آن تنظیم کنید. مخزن شوینده را برای چند مورد (که کمتر از حجم نهایی ماشین است) پر از پودر نکنید. ماشین های جدید به صورت اتوماتیک سطح آب مورد نیاز را با توجه به میزان بار تنظیم می کنند.
 • از مراکز اطلاعات محلی (مانند سازمان آب یا سازمان های نظارتی) تحقیق کنید که سختی آب مورد استفاده در منزل شما چه میزان است. میزان سختی آب در فرایند حل پودر لباس شویی و در نتیجه در میزان مصرف آنها موثر است. شما ممکن است مجبور باشید به دلیل سختی آب تا چند برابر بیشتر از مواد شوینده استفاده کنید. معمولا در دفترچه راهنمای دستگاه بیان می شود که برای هر نوع آب چه میزان مواد شونده مورد نیاز است.
 • تا حدود 90 درصد از انرژی مصرف شده توسط ماشین لباس شویی برای گرم کردن آب استفاده میشود. در حالی که برای بیشتر دستگاه های شستشو، شستشو با آب ولرم و آب کشیدن با آب سرد به اندازه شستشو با آب داغ و آب کشیدن با آب ولرم، موثر است و در هر دو حالت ظروف یا لباس ها تمیز خواهند شد.دمای آبی که در مرحله آب کشیدن لباس در ماشین استفاده می شود بر روی کیفیت شستسو تاثیر ندارد.

ماشین لباس شویی بهینه

 • از بکار بردن مقادیر بسیار زیاد مواد شوینده خودداری کنید. از راهنمای دستگاه استفاده کنید. کف آب حاصل از مواد شوینده باعث می شود ماشین سخت تر کار کند و انرژی بیشتری مصرف کند.
 • از شستشوی غیرضروری ظروف قبل از قرار دادن آنها در ماشین ظرف شویی خودداری کنید(تنها پاک کردن ظروف از باقیمانده غذا تنها کار ضروری است). ظرف شویی های جدید بسیار بهینه هستند و چرخه نرمال معمولا با آب کشی برای جدا کردن باقی مانده غذا شروع می شود بنابراین نیازی نیست شما نیز مجدد این کار را انجان دهید.
 • تنها زمانی ماشین ظرف شویی را روشن کنید که ظرفیت آن پر شده باشد.
 • برای اطمینان از عملکرد بهینه زهکش و فیلتر ماشین ظرف شویی را تمیز کنید.
 • اگر می خواهید یک ماشین ظرف شویی نو خریداری کنید، ماشین ظرف شویی خریداری کنید که از نظر اندازه مناسب نیاز شما باشد. ماشین ظرف شویی های بزرگتر گران تر هستنند و مصرف آب و برق بالاتری دارند.
 • از ماشین ظرف شویی با قابلیت خشک کردن توسط هوا بهرمند باشد. در این مدل ها از فن های چرخشی برای خشک کردن ظروف استفاده می شود. این مدل نسبت به مدل هایی که از روش خشک کردن توسط هوای گرم قدرت کمتری نیاز دارد.

قبل از بررسی نکات مربوط به کولر ابتدا توصیه می کنیم که به فکر خنک نگه داشتن منزل خود حتی بدون نیاز به کولر باشید! استفاده از شیشه های دوو جداره در پنجره ها از اتلاف سرما و گرما به ترتیب در فصول تابستان و زمستان جلو گیری می کند.
می توان با استفاده از سایبان از تابش مستقیم اشعه سوزان خورشید به داخل منزل جلوگیری کرد.
 • در بزرگترین اتاق منزل از پنکه سقفی استفاده کنید. این کار کمک می کند که بتوانید تنظیمات کولر خود را 3 تا 6 درجه سانتیگراد کمتر قرار دهید که باعث می شود در مجموع 25 درصد از هزینه انرژی سرد کردن خانه کاهش یابد.(فراموش نکنید که جهت گردش پنکه را در زمستان به حالت ساعت گرد تغییر دهید)
 • فیلتر کولر را هر ماه تمیز کنید. با این کار می توانید در مصرف برق صرفه جویی کنید.
 • زمانی که کولر را روشن می کنید آن را بر روی سردترین درجه حرارت قرار ندهید. اجازه دهید که ابتدا کولر گرم شود و سپس تنظیم درجه را کاهش دهید. اتاق به همان سرعت که باید، خنک می شود و نیازی نیست بار کولر در ابتدای روشن شدن سنگین شود.

کولر بهینه در مصرف انرژی

 • توصیه نمی شود که در زمانی که منزل نیستید کولر روشن باقی بماند، اما اگر قصد چنین کاری را دارید، تنظیم درجه حرارت را چند درجه بالاتر ببرید. همچنین فراموش نکنید که کولر را خاموش کنید، در صورتی که قصد دارید که برای مدت بیش از یک روز در منزل نباشید.
 • اگر قصد خرید کولر جدید دارید، مدل های کم مصرف را که اکنون با قیمت های بالاتر در بازار موجود می باشند خریداری کنید.

آب گرمکن:
 • گرمکن را با عایق ایزوله کنید. اگر گرمکن هنگام دست زدن به آن گرم باشد ، شما در پولتان صرفه جویی کرده اید و می توانید به عایق بندی کردن بهتر آب داغ تری با هزینه کمتر داشته باشید.
 • لوله های آب منشعب از گرمکن را پیچیده و عایق بندی کنید.
 • اگر به تازگی قصد خرید گرمکن دارید، گرمکن بدون تانک آب خریداری کنید. این گرمکن ها تا 50 درصد هزینه گرم کردن آب را کاهش می دهند.

کامپیوتر و وسایل اداری:
 • زمانی که از کامپیوتر استفاده نمی کنید صفحه نمایش آن را خاموش کنید. بیش از 50 درصد انرژی که توسط کامپیوتر مصرف می شود برای تغذیه مانیتور است، بنابراین با خاموش کردن آن به طور اساسی صرفه جویی خواهد شد. روشن باقی گذاشتن یک مانیتور تنها در طول شب به اندازه پرینت 800 برگ توسط پرینتر لیزری انرژی مصرف می کند. خودتان را با قرار دادن محافظ صفحه نمایش (screen saver) گول نزنید، در این حالت انرژی مصرف شده دقیقا برابر با حالتی است که با کامپیوتر مشغول کار هستید.
 • وسایل را زمانی که از آنها استفاده نمی کنید خاموش کنید(البته به غیر از دستگاه فاکس). حتی دستگاه هایی که در حالت استاند بای قرار دارند در حدود 30 وات انرژی مصرف می کنند.
 • پرینت گرفتن می تواند شدیدترین مرحله مصرف انرژِی باشد، بنابراین فقط صفحاتی را که به آنها نیاز دارید پریننت کنید. مدارک خود را بر روی کامپیوتر ویرایش کنید تا نیاز به پرینت غیر ضروری ندداشته باشید. اگر امکان انتخاب نوع پرینتر برایتان وجود دارد، از استفاده کردن از پرینتر لیزری برای مدارک پیش نویس خودداری کنید.
 • از کاغذ دوباره استفاده کنید. پرینتر های جوهرافشان به آسانی می توانند از کاغذ استفاده شده مجددا استفاده کنند بنابراین می توانید از روی استفاده نشده کاغذ استفاده کنید یا آن را برای یادداشت و پیش نویس نگه دارید.
 • قصد خرید کامپیوتر جدید دارید؟ بررسی کنید که آیا لپ تاب می تواند نیاز شما رابرآورده کند؟ لپ تاب ها تقریبا نصف الکتریسیته ای که توسط کامپیوترهای رومیزی معمولی استفاده می کنند، مصرف دارند. زمانی که اقدام به خرید لپ تاب می کنید در جستجویی سیستمی باشید که کاملا دارای قطعات (پردازنده، حافظه و LCD با برق 3.3 ولت کار کنند) بر اساس 3.3 ولت باشد. این سیستم ها 40 تا 50 درصد کمتر از سیستم های بر اساس 5 ولت انرژی مصرف می کنند و همچنین معمولا دارای باتری های سبک تری هستند.

بهینه کردن انرژی در کامپیوتر

 • قصد خرید پرینتر جدید دارید؟ پرینترهای جوهر افشان مصرف انرژی کمتری دارند، ارزانتر هستند، اجازه استفاده دوباره از کاغذ را می دهند و باعث کاهش هزینه و نیز کاهش اثرات زیست محیطی می شوند. مشکل پرینتر لیزری این است که حتی زمانی که از آن استفاده نمی شود(حالت ستاند بای) بین 30 تا 35 درصد انرژیی که در زمان اوج نیاز دارند را مصرف می کنند. (البته هزینه شارژ کارتریج را هم در نظر بگیرید هزینه شارژ پرینتر های لیزری و جوهر افشان کاملا با همدیگر متفاوت است در نتیجه این فاکتور برای انتخاب بسیار مهم است البته ما فقط بحث مصرف انرژی را در نظر گرفته ایم)
لامپ برق:
قیمت خرید لامپ کم مصرف از لامپ های حبابی یا فلورسانت معمولی گران تر است ولی با توجه به تفاوت فاحش در مصرف انرژی، خرید و استفاده از این لامپ ها در دراز مدت باعث کاهش مصرف و هزینه برق می شود.
لامپ کم مصرف
باتری های قابل شارژ:
بهتر است از باتری های قابل شارژ در دستگاه های همراه خود مانند دوربین دیجیتال استفاده کنید. اگرچه هزینه خرید اولیه آنها نسبت به نوع معمول گران تر است ولی می تواند صدها بار از آنها استفاده کرد و در دراز مدت موجب صرفه جویی در هزینه می شود. با این کار به محیط زیست نیز که ممکن است قادر به تجزیه این باتری ها نباشد کمک شایانی می شود. از آنجا که باتری شارژر ها امروزه از هر زمانی جمع جور تر هستند نباید نگران زمان شارژ باتری باشید


اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 راه هایی برای کاهش مصرف باتری در گوشی های هوشمند ۱۳۹۶ سه شنبه ۸ فروردين
2 رشد ۲۰ برابری مصرف ۴G در دو ماه ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۷ بهمن
تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


راه هایی برای کاهش مصرف باتری در گوشی های هوشمند چگونه پروازی ارزان به روسیه داشته باشیم؟ امکان خرید آنلاین بیمه از همه شرکت‌ها با اپلیکیشن «بیمیتو» فراهم شد شروع کار اپراتورهای مجازی تلفن همراه در ایران «فروشنده» اصغر فرهادی اسکار گرفت رقابت خودروسازان فرانسوی و چینی در ایران بازار داغ بازی‌های موبایل محدوده تردد خودروهای پلاک منطقه آزاد کجاست؟ راهنمای خرید لباس عید پای اکبر جوجه هم به کمیسیون اصل 90باز شد توسعه روابط بانکی با هلند لزوم جایگزینی پراید و پژو ۴۰۵ کدام «کارت حافظه» مناسب دستگاه شماست؟ پیش خرید اینترنتی بلیط اتوبوس در سفر ۷۲۴ نمایش رایگان تبلیغ کسب و کارها با "آسانک" روی ۱۳هزار اپیلیکیشن موبایل گارانتی تقلبی آی‌فون برای پوشش کالای قاچاق رشد 7 درصدی فروش گوشی‌های هوشمند میزان استفاده مردم از اینترنت اپراتورها چین بزرگترین صادرکننده شارژر به ایران اعطای مجوز به ایجاد شعب پوشاک خارجی صنعت پوشاک را ورشکست کرد
کدام بانک را به دوستان خود توصیه می‌کنید؟
 


نتایج نظرسنجی
 

ویوان نیوز با همکاری لوکوپوک در یک طرح مشترک اقدام به تهیه قیمت روز کالا و خدمات در 9 گروه کرده است. از این پس شما می توانید با رجوع به هر یک از بخش های زیر قیمت و امکانات کالاهای مورد نظر خود را مشاهده و مقایسه کنید.

توجه: در صورت تمایل به معرفی قیمت کالا ها و خدمات خود در این طرح می توانید تقاضای خود را به نشانی info@vivannews.com ارسال فرمایید.